Kışın neden depresyona gireriz? kış aylarında mutlu olmamızı sağlayacak şeyler nelerdir?

Soğuk havalar ister istemez insanı depresifliğe sürüklüyor. Bunalımlı bir ruh halinden çıkıp, mutlu bir kış geçirmeniz için harika önerilerimiz var!

Kışın neden depresyona gireriz? kış aylarında mutlu olmamızı sağlayacak şeyler nelerdir?
-A A+

Havaların soğumasıyla birlikte hepimizde bir enerji düşüklüğü başlıyor! Havaların erken kararması, soğuk, sosyal ortamlardan uzaklaşma derken insan enerjisinin düştüğünü hissediyor. Aslında kışında mutlu olmak için bir çok sebep var. Evet havalar soğuk ama rengarenk kabanlar giyebiliriz, sıcacık el yakan kestane yiyebiliriz. Birbirinden güzel bereler takabiliriz. Aslında mutluluk insanın içindedir. Önemli olan bunun farkına varabilmektir. Bazen sadece küçücük birer yol göstericilere ihtiyaç duyarız. İşte kışın mutlu olmak için yapabileceğiniz küçük öneriler...

Her şeyin fotoğrafını çekmeyi bırakın

O anı unutmamak için ve özellikle de sosyal medyada paylaşmak için her şeyin fotoğrafını çekiyor olabilirsiniz. Nasıl daha iyi fotoğraf çekebilirim diye düşünmek yerine anın ve yanınızdakilerle birlikte olmanın keyfini çıkarın. 

Egzersiz yapın

Haftada 3 kez egzersiz yapmak depresyona girme riskinizi yüzde 19 azaltıyor. Araştırmacılar günlük hayatını daha hareketli geçiren kişilerin depresyona girme riskinin düşük olduğunun altını çiziyor.

Duruşunuza önem verin

Yapılan bir araştırmaya göre günlük hayatınızda başınız dik ve omuzlarınız dik bir şekilde yürümek sadece omurilik sağlığınız için değil, psikolojinizi de iyi yönde etkiliyor. Düşük omuzlarla yürümek sizi daha içe kapanık yapıyor ve olumsuz düşüncelere yoğunlaştırıyor.

Oyalanmayı bırakın

Önünüzde bitirmeniz gereken bir iş var ancak siz bunu stres yaparak durmadan başka şeylere mi odaklanıyorsunuz? Müzik dinleyin, biraz egzersiz yapın ve işe koyulun! Göreceksiniz işinizi hemen kolayca başarıyla yapacaksınız.

Uyku düzeninize dikkat edin

Gün içinde daha enerjik ve verimli olmak için uykunuzu iyi alın. Akşam 6’dan sonra kahve tüketmemeye gayret gösterin. Eğer uyumakta zorlanıyorsanız nedenlerini düşünün ve gerekirse yardım alın.

Kendinize zaman ayırın

Arkadaşlar, aile, işte herkesi mutlu etmeye çabalarken çoğu zaman kendimize zaman ayırmayı unutuyoruz. Bir adım geri atın ve kendinizle yalnız zaman geçirin, kendi istekleriniz ve sizi mutlu eden şeyler üzerine düşünün.

Zaman zaman dijital detoks yapın

Her dakika telefonumuza bakarak bir şeyleri kaçırmak korkusuyla yaşamak ruh sağlığımızı kötü yönde etkiliyor ve bizi strese sokuyor. Her hafta kendiniz için küçük bir teknolojiden arınma seansı gerçekleştirin. Bir gün boyunca yapmak size zor geliyorsa sadece birkaç saatliğine bile deneyebilirsiniz.

Size zarar verin ilişkilerinizi sonlandırın

Sizi durmadan üzen bir ilişki farkında olmadan özgüveninizi zedeler. Sizi daha kaygılı birine dönüştürerek mutsuzluğa sürükleyebilir. Fikirlerine değer verdiğiniz arkadaşlarınızdan ve ailenizden tavsiye alın ve sizi tüketen ilişkinizi sonlandırın. 

Aynı anda çok şey yapmaya çalışmayın

Öğle yemeğinizi yerken aynı anda işle ilgili önemli bir e-posta atmak size çok kolay gelebilir. Ancak kendi ruh sağlığınız için tek bir şey üzerine yoğunlaşın. Kendinizi sıkıştırıp her işi yarım yapmak yerine program yapın, stres yapmadan tek bir iş üzerinde çalışın.  

Bu içeriğe yorum yapın

0 Yorum