Ayakta doğum nasıl yapılır konforlu ve stressiz bir doğum için...

Ayakta doğum nedir? Ayakta doğum nasıl yapılır? Ayakta doğum yöntemi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için hazırladık!

Ayakta doğum nasıl yapılır konforlu ve stressiz bir doğum için...

Günümüz şartlarına göre artık birçok doğum seçeneği bulunmaktadır. Normal, sezaryen, epidural ve suda doğum gibi doğum seçeneklerinin yanı sıra bir de bu seçeneklere 'ayakta doğum seçeneği' eklendi. İlk duyduğunuzda inanamayacağınız bu doğum seçeneğinin faydasını duyduğunuz zaman siz de yaptırmak isteyebilirsiniz. Daha konforlu ve sancısız bir doğum olanağı tanıyan bu doğum seçeneğinin nasıl yapıldığını ve faydalarını sziler için araştırdık. Peki ayakta doğum nasıl yapılır? Fayfaları nelerdir? İşte ayakta doğum yöntemi hakkında tüm merak edilenler! 

YENİ TREND: AYAKTA DOĞUM 

Günümüz şartlarına göre doğum seçenekleri de çeşitlilik göstermeye başlamıştır. Normal, sezaryen, epidural ve suda doğum gibi yöntemlere şimdi bir de ek olarak ayakta 'doğum trendi' gelmiş durumda. 

KONFORLU VE STRESSİZ BİR DOĞUM OLANAĞI İÇİN...

Ayakta doğum yöntemi kadınların doğum esnasında kendini daha konforlu ve stressiz hissetmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemi tercih etmek isteyen anne adayları doğum uzmanının uygun bulması durumunda doğumunu ayakta yapabiliyor. 

KARIN VE PELVİK TABAN KASLARINI GEVŞETMEK GEREKİYOR 

Ayakta doğum öncesinde yapılması gereken bazı hareketler vardır. Öncelikli olarak karın ve pelvik taban kaslarını gevşetmek gerekiyor. Bunun içinde bazı jimnastik hareketleri uygulanıyor. Anne adayının dik bir pozisyonda durması, yerçekimle beraber anne adayının daha rahat ıkınmasını sağlıyor. 

KASIKLARDA ŞİDDETLİ BİR AĞRI GERÇEKLEŞİYOR 

Bu hareketler sayesinde kasıklarda şiddetli bir ağrı gerçekleşiyor. Bebek kendini aşağıya salıyor. Bu esnada doktor bebeği aşağı sallıyor. Bu esnada doktor bebeği aşağıda yakalıyor ve doğum bu sayede gerçekleşmiş oluyor. 

SOLUNUMU İYİLEŞTİRİYOR 

Ayakta doğumun birçok faydası var. Bunlardan bir tanesi anne adaylarının doğum esnasında solunumunun iyileşmesidir. 

ANNE VE BEBEK ARASINDAKİ KAN ALIŞVERİSİ RAHAT SAĞLANIYOR 

Leğen kemiği genişleyerek doğum kanalını bebeğin aşağı inmesini kolaylaştırıyor. Anne adayı ile bebek arasındaki kan alışverişi daha rahat sağlıyor. 

DAHA AZ SANCI VE STRES YAŞANMAKTADIR 

Ayakta doğum yöntemini tercih edenlerin daha az sancı ve stres yaşadığı kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra gereksiz efor önlenerek daha rahat bir doğum imkanı sunuluyor. 

 

 

Yorumlar