Artrit ağrısı nasıl geçer?

Artrit ağrısı nasıl geçer? Kızılcık suyunun artrit ağrılarını hafiflettiği yönündeki araştırmanın sonuçları yayınlandı. Tavsiye 3 ay kızılcık suyu içmek.

Artrit ağrısı nasıl geçer?

Brezilya'da bulunan Londrina Üniversitesi, romatoid artrit sorunu yaşayan kadınların ağrılarını azaltan doğal yiyecekler üzerine yapılan araştırmanın sonuçları yayınlandı. 

Araştırmada 90 gün boyunca artrit ağrısı seçen 41 kadın incelendi. Bir gruba her gün yarım litre kızılcık suyu verildi diğer grubun ise normal diyetlerine devam etmeleri istendi. 

90 günün sonunda kızılcık suyu içen kadınlarla içmeyenlerin kanlarında eklem ağrıları sonucunda oluşan ve bağışıklık sistemi tarafından üretilen anti-CCP antikor seviyeleri ölçüldü. Kızılcık suyu içen gruptaki kadınların anti-CCP antikor seviyelerinde ciddi düşüş görüldü. Öte yandan araştırma öncesi şişmiş durumdaki eklemlerinde ağrı azalması da tespit edildi. Kızılcık suyu içmeyen kadınlar için ise anti-CCP seviyeleri ve ağrılarında belirgin bir farklılık olmadı. 

Araştırmaya yapan grup, kızılcıklardaki antioksidanların, romatoid artritli kişilerde ağrı ve sertliğe neden olan bazı bağışıklık reaksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir sonucuna vardılar. 

Araştırma sonucunda uzmanlar şu önerilerde bulundular:

"Bu çalışma kızılcık suyunun hastalık aktivitesini azalttığını ve bu nedenle romatoid artrit hastaları için daha büyük ve uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen yararlı etkileri olduğunu belirtti."

Nutrition dergisinde yayınlanan sonuçlar daha büyük çalışmalarda tekrarlanırsa, bu kızılcıkların antioksidan özellikleri nedeniyle sağlığı iyileştirebileceğinin daha fazla kanıtı olacaktır. Kızılcıklarda büyük miktarlarda bulunan bir bileşik olan quercetin, kendisine neden olan genleri 'çevirerek' vücutta iltihaplanmayı önlediğine dair kanıtlar vardır. Bununla birlikte, bu çalışmada kızılcık suyunun iltihaplanma azalmamış olabileceği bulundu, çünkü bu zararlı bağışıklık reaksiyonunun kimyasal belirtileri kanda değişmedi.

Yorumlar