Cushing sendromu nedir yüzünüz şişse dikkat!

Çoğu zaman aldığımız kiloları çok fazla yemek yemeyle örtüştürüyoruz ancak altında 'cushing sendromu' olabilir! Cushing sendromu nedir, belirtileri neler?

Cushing sendromu nedir yüzünüz şişse dikkat!

Bazı zamanlarda çok fazla kilo alınmasının nedeni çok fazla yemeyle veya 'Uff amaan su bile içsem yarıyor baksana şu halime' cümlelerinin altında yatan tehlikenin farkında olmuyoruz. Her ne kadar kulağa tanıdık gelmese de yemek yemeyle özdeşleştirilen kilo almanın neden 'Cushing Sendromu'  yer alıyor. Cushing sendroömu nedir? Cushing sendromunun belirtileri neler? Kimlerde görülür? İşte merak ettiğiniz tüm soruları Memorial Şişli Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Ayşe Çıkım Sertkaya, “Cushing sendromu” hakkında bilgi verdi.

CUSHİNG SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Cushing sendromu, hemen hemen her organ ve dokuyu etkiler. Belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

Yüzde belirgin bir şişlik, yanaklarda kırmızılık, özellikle vücutta, gövde kısmında şişmanlık, kol ve bacaklarda incelik, karında, kol ve bacaklarda kırmızı-morumsu (erguvan rengi) çatlaklar, oturma, kalkma, merdiven çıkma ve uzun yol yürümede zorlanma, üst bacakta ağrı, kollarda ağrı, kadınlarda adet düzensizliği, yüksek tansiyon, kemik erimesi, kan şekeri düzensizliği belirtileri arasında yer alıyor.

KORTİZON HORMONU İHTİYAÇ DIŞININ ÜZERİNDE OLURSA...

Böbrek üstü bezi tarafından salgılanan kortizon hormonu, vücudun strese karşı kullandığı en önemli güç olarak kabul edilir. Ayrıca vücudun yağ ve karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı olur. Karbonhidratların ve yağların, özellikle açlık durumlarında kana karışmasını sağlayıp, şekere dönüşerek vücudun enerji ihtiyacını sağlar. Eğer kortizon üretimi normal ihtiyacın üzerinde olursa bu hormonu ilgilendiren Cushing sendromu gelişebilir.

KULLANDIĞIMIZ BİR ÇOK İLAÇ NEDEN 'CUSHİNG SENDROMU'NA NEDEN OLABİLİR!

Bazı hastalıklarda kullanılan kortizon ilaçları da Cushing sendromuna neden olabilir. Örneğin anevrizmalarda beyin ödemine karşı, birçok kanser tedavisinde kemoterapi protolllerinde; yaraların iyileşmesinde bağışıklığın baskılanması isteniyorsa, astım gibi hastalıkların tedavilerinde kortizon ilaçları kullanılabilir. Tedavi amaçlı kullanılan kortizon ilaçlarının Cushing sendromuna neden olması için uzun süre ve genellikle yüksek dozda alınması gerektiği unutulmamalıdır.

BAZI KANSER HÜCRELERİNDE HORMON SALGILAYABİLİYOR!

Bu hastalık sıklıkla beyindeki hipofiz bezinin ACTH hormonunu fazla salgılanması sonucu gelişir. Akciğer, mide, bağırsak sistemi gibi yerleri tutan bazı kanser hücreleri aslında salgılamaması gereken hormonları salgılayabilir. Bunlar beklenmeyen hormon ve molekülleri salgılayan tümör hücreleri olabilir. ACTH yani böbrek üstü bezine kortizon salgılatan esas hormon böyle bir odaktan kolayca salgılanabilir.

cushing sendromu nedir kimlerde görülür belirtileri neler

CUSHİNG SENDROMU ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLEBİLİYOR!

Cushing sendromunun tanısı için öncelikle kortizon hormonunun fazla olmasına neden olan etmenler sorgulanır. Listenin başında da hastaların kullandığı ilaçlar gelir. Kesin tanı için kortizon ve ACHT hormonları kontrol edilir. Eğer hormon oranlarında anormal bir yükseklik belirlenirse bunun geçici bir durup olup olmadığı kontrol edilir. Kortizon hormonunun nereden salgılandığını bulmak için ayrıca test ve çeşitli görüntüleme yöntemlerinden de faydalanılır. Sıklıkla diyabet gibi toplumda sık görülen hastalıklarla karıştırılan Cushing sendromu çocuklar dahil herkeste görülebilir. Nüksedebilen bir hastalık olduğu için fizyolojik ve patofizyolojik nedenler iyice irdelendikten sonra tedavinin başlaması gerekir. 

Yorumlar