Kolit nedir bağırsak iltihaplanması olarak biliniyor!

Kolit nedir? Kolit neden olur? Kolit tedavisi var mıdır? Hastalığa dair tüm merak edilenleri sizler için araştırdık!

Kolit nedir bağırsak iltihaplanması olarak biliniyor!

Geçtiğimiz günlerde ünlü şarkıcı Sertap Erener ilk kez Harbiye Açıkhava  sahnesinde kolit hastası olduğunu  açıklamıştı. Bu açıklamasının ardından internette en çok merak edilen konulardan biri de kolit hastalığının ne olduğuydu. Biz de Elmaelma.com olarak sizlere sıklıkla sorulan kolit nedir? Kolit belirtileri neler? Kolit tedavisi var mıdır? sorularının yanıtlarını araştırdık. İşte merak edilen soruların yanıtları! 

KALIN BAĞIRSAKTA ŞİŞME VE TAHRİŞE NEDEN OLUYOR 

Kolit hastalığı kalın bağırsak olarak bilinen kolonu etkileyen bir rahatsızlıktır. İltihaplanma olarak adlandırılan kolit, kalın bağırsakta tahriş ve şişmeye neden olarak buradaki iç astarda ülser denen yaralara yol açar. Bu hastalık sürekli olarak kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır. Günlük yaşamı ciddi anlamda olumsuz etkilemesi yaşam kalitesini zayıflatmaktadır. 

KOLİT HASTALIĞININ BİRÇOK BELİRTİSi VARDIR

Kolit hastalığının birçok belirtiis vardır. Bunlar; Kansızlık,İştahsızlık ve kilo kaybı
İshal veya kabızlık, dışkıda kan, ateş ve titreme, kusma, makatta akıntı, cilt döküntüleri, karaciğer fonksiyonlarında bozukluk, gözde kızarıklık ve yanma hissi, eklem ağrıları ve eklemlerde şişme gibi belirtilerdir. 

KOLİT NEDENLERİ NELERDİR?

Kolitin birçok nedeni bulunmaktadır. Kolitin nedeni bağırsakların yani kolonun virüs, zararlı bakteri veya parazitler tarafından iltihaplanmasıdır. Campylobacter, Shigella, E. Coli, Yersinia, Salmonella kolite neden olan en yaygın bakterilerdir. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları da kolite neden olmaktadır. Tüketilen besinler ve stres kolit rahatsızlığına neden olmaz ancak şikayetlerin artmasına neden olabilir. 

Yorumlar