Sonbahar alerjisi nasıl geçer bu önerilere dikkat!

Sonbahar alerjisi nasıl geçer? Mevsim geçişlerinde yaşadığınız alerjiye bağlı sağlık sorunlarından korunmak için bu önerilere dikkat edin!

Sonbahar alerjisi nasıl geçer bu önerilere dikkat!
-A A+

Mevsim geçişlerinin başlamasıyla birlikte alerjiye bağlı sağlık sorunları da artış göstermeye başladı. Bu durum çocuk-yetişkin dinlemiyor ve herkesi rahatsız ediyor. Kişi sürekli burun kaşıntısı ve hapşırıktan dolayı neredeyse yorgun düşecek bir hale geliyor. Peki sonbaharda alerjiden korunmak için neler yapmalıyız? Sonbahar alerjisi nasıl geçer? Bu soruların yanıtını  Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Ediz Yorgancılar'dan öğrendik. İşte sonbahar aylarında görülen mevsimsel alerjik rinit ve korunma yöntemleri hakkında tüm merak edilenler!

BAHAR AYLARINDA SIK HAPŞIRIYORSANIZ DİKKAT EDİN! 

Alerjik rinit kendini sık hapşırma,burun akıntısı, kaşıntı ve burun tıkanıklığı şikayetleriyle göstermektedir. Bunlar ataklar şeklinde ortaya çıkar, ancak söz konusu belirtileri taklit eden başka burun hastalıkları da olabilir. Bu nedenle yanlış teşhis ve tedavinin önüne geçmek için KBB uzmanına başvurulması önemlidir.

HASTALIĞIN TANISINDA MUAYENE ÖNEM TAŞIYOR 

Hastalığın tanısında hasta öyküsü ve muayene büyük önem taşır. Tekrarlayan şikayetler olması, muayenede de alerjik riniti destekleyen bulguların saptanması tanıyı güçlendirir. Beraberinde birtakım laboratuvar tetkiklerine de başvurulabilir. Bunların başında alerji testleri gelir. Bu tetkikler kanda yapılabileceği gibi, deri üzerinde de uygulanabilir.Doğada çok sayıda alerjen bulunduğundan dolayı yapılan testler, bu maddelerin en sık karşılaşılanlarının saptanmasını sağlar. Dolayısıyla testlerin negatif çıkması alerji olmadığını göstermez. Ancak alerjik maddenin hangi tip olduğu mutlaka saptanmalıdır. Beraberinde eşlik edebilecek sinüzit varlığını göstermek içinse gerekli hallerde tomografik incelemeler de yapılabilir.

NEZLE VE GRİP BELİRTİLERİ İLE KARIŞTIRILMAMALIDIR 

Sonbahar aylarında hava akım değişiklikleri nedeniyle gelen toz bulutları, bitki polenleri, kuru otlar ve yapraklar artmaktadır. Ayrıca yağmurlarla birlikte nem ve küfte gelişmektedir. Okulların açılması, ilden ile taşınma gibi sebeplerle oluşan yeni ortamlar alerjiyi tetikleyebilir. Özellikle okula başlayan çocuklarda artan nezle ve grip belirtilerine benzer belirtilere sahip alerjik rinitler göz ardı edilebilir.

AŞI ETKİLİ KORUNMA YÖNTEMLERİ ARASINDA BULUNUYOR

Bir başka korunma yöntemi de aşıdır. Bu yöntemde, kişinin alerjisi olduğu maddeye karşı vücut alıştırılır. Madde tespit edildikten sonra belli aralıklarla vücuda verilerek, kişinin bu maddeye karşı duyarsızlaştırılması çalışılır. Alerjen deri altına veya ağızdan damla şeklinde uygulanabilir. Duyarlı olunan alerjen sayısı azsa daha başarılı olmakla birlikte tedavi ortalama üç-beş yıl sürebilir ve başarısız olma ihtimali de vardır. Bu tedavilerin yanı sıra etkinliği tartışmalı olan buruna fototerapi uygulamaları da yapılabilmektedir.

ALERJİLERDEN KORUNMAK İÇİN BU ÖNERİLERE DİKKAT!

Genel olarak bahar alerjilerinden korunmak için, polenlerin en yoğun olduğu sabah saatlerinde açık havaya çıkılmamalı, bu saatlerde ev havalandırılmamalı. Bu dönemde açık havada spor yapılmamalı. Polenler saçlar ve giysiler yoluyla iç mekanlara taşınabileceğinden, dışarıda giyilen giysiler eve gelince değiştirilmeli. Saçlar her akşam yıkanmalı.Klima kullanılıyorsa mutlaka polen filtresi kullanılmalı. Polen mevsiminde açık havaya çıkarken şapka ve gözlük kullanılmalı. Havalandırılmayan, sigara içilen ortamlarda durulmamalı.