İlikli kemik suyu faydaları ve hazırlanışı

İlikli kemik suyu faydaları ve ilikli kemik suyunun doğru hazırlanış yönteminin detaylarını Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu anlattı.

İlikli kemik suyu faydaları ve hazırlanışı

İlikli kemik suyu faydaları saymakla bitmiyor. Günde bir bardak tüketilen ilikli kemik suyu bağışıklığı güçlendiriyor ve bağırsak duvarını onarıyor. İlikli kemik suyu ayrıca kök hücreleri destekleyerek kişiye sağlık ve güzellik kazandırıyor. Peki ilikli kemik suyu nasıl hazırlanmalı ve tüketilmeli?  Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, ilikli kemik suyunun bütün etkilerinden yararlanmanın yollarını anlattı.

İlikli kemik suyunun doğru hazırlanıp tüketildiğinde tam bir doğal mucize olduğunu söyleyen Buyrukçu, “Son dönemde ünlü isimler başta olmak üzere sayısız kadın estetik müdaheleler yerine ilikli kemik suyu tüketerek güzelleşiyor. İlikli kemik suyu sadece güzelleştirmiyor, sağlığı da koruyor” diye konuştu.  

GÜNDE 1 BARDAK İÇİLEN İLİKLİ KEMİK SUYUNDAKİ KALOJEN VÜCUTTA NELER YAPIYOR?

Doktor Buğra Buyrukçu, her gün tüketilecek 1 su bardağı ilikli kemik suyunun insan vücudunda yarattığı etkileri şöyle anlatıyor: 

“Kolajen, insan vücudundaki canlılığı ve esnekliği sağlayan önemli bir proteindir. Kemik iliği özellikle kolajen sentezini arttırması ve cildin içindeki kök hücrelerin ihtiyacı olan vitamin ve minarelleri desteklemesi açısından oldukça etkili. Bu destek, cilt kırışıklıklarına ve güneşe karşı tam bir koruma sağlıyor. Her gün çorbalara ilave edildiğinde veya 1 bardak tüketildiğinde kök hücre desteğinin yanı sıra bağışıklığı güçlendiriyor, bağırsak duvarını tamir ediyor, bağırsak problemlerini ortadan kaldırıyor.  Sağlıklı bağırsak ise sağlıklı insan demektir.”

İLİKLİ KEMİK SUYU HAZIRLANIŞI: 12 SAAT MUM IŞIĞI KIVAMINDA KAYNATIN!

İlikli kemik suyunun hazırlanma biçimine yönelik bilgi kirliliğine de değinen Dr. Buyrukçu, doğru hazırlama yöntemini ise şöyle anlatıyor: 

“Kemik suyu mümkünse büyük baş hayvanlardan hazırlanmalı. Hayvanın ilikli kemiklerini, bir miktar etle birlikte haşlıyoruz. Su kaynamaya başladığında ocağı mum ışığı modeline getiriyoruz. 6 saat boyunca bu şekilde haşladıktan sonra kemikleri çıkarıp, etlerini sıyırıp alıyoruz. Bu aşamadan itibaren kemikleri yeniden aynı suya atıyor ve üzerine 1 bardak sirke döküyor ve 12 saat daha haşlıyoruz. Pişirme işlemiyle jöle kıvamına gelen kemik suyunu kağıt bardaklara koyarak buzdolabında muhafaza etmek mümkün. Buzlukta 3-6 ay, buzdolabında ise 7 gün bozulmadan kalabilen kemik suyunu günde 1 su bardağı tüketmek çok önemli. Sağlık ve güzelliğin yegane çaresi ilaçlarda, kimyasal içerikli ürünlerde veya ameliyatlarda değil, mutfağımızda. Yeter ki farkında olalım.”

Yorumlar