Yaz sıcaklarında evde soğuk ve lezzetli içecek tarifi

Yaz mevsiminde bunaltan sıcaklarda serinlemek ve vücudun sıvı kaybına karşı evde lezzetli meyvelerden oluşan içecek tariflerini bir araya getirdik!

Yaz sıcaklarında evde soğuk ve lezzetli içecek tarifi

Evde pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz şahane lezzetlerden oluşan soğuk içecek tariflerini bir araya getirdik. Yaz sıcaklarında bunaltıcı sıcaklarda sizi serinletecek içecekleri evde yapmak için  İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Dilistan Shipman, yaz sıcakalrında vücudun kaybettiği ve ihtiyacı olan sıvıyı karşılamak için evde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz soğuk meyveli lezzetlere göz atmak için elmaelma.com'a göz atabilirsiniz!

Yaz aylarında sıcaklardan ötürü vücudun sıvı kaybı artıyor. Bu sebeple sıvı tüketimini artırmamız gerekiyor. hem sıvı kaybını önlemek hem de yaza tat katmak için hazırladığı birbirinden lezzetli ve sağlıklı tariflerini paylaştı.

Sütlü Mango Shake

Süt ve tatlı mevsim mangolarından yapılan proteini zengin bir yaz içeceği olarak öne çıkan sütlü mango shake özellikle kilo almaya çalışanlar için bire bir. Mango demir, protein, A vitamini ve beta-karoten bakımından oldukça zengin. Ayrıca anemi hastalığının yanı sıra kalp ve göz rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Malzemeler: 2 büyük ve olgun mango (doğranmış halde yaklaşık 2 bardak), 1½ süt, 1½ yemek kaşığı şeker, İsteğe bağlı iki ya da üç küp buz yeterli olacaktır.

Tarif: Mangoları yıkadıktan sonra soyun ve küçük parçalar halinde doğrayarak blender sürahisine koyun. Süt, şeker ve buz küplerini ekleyin. Pürüzsüz ve kremsi bir hal alana kadar karıştırın. Karışımı bardaklara dökün, bademle süsleyin ve bir kaşık vanilyalı dondurma ile servis yapın.

Gül ve Limonatanın Şahane Lezzeti!

Yazın en çok tercih edilen içeceklerin başında limonata geliyor. Limonata C vitamini deposu olmasının yanı sıra B vitamini, riboflavin, kalsiyum, fosfor ve magnezyum açısından da oldukça zengindir. Gül yaprakları ise eklem iltihabı, kramp, grip, sindirim bozuklukları, bronşit gibi hastalıklara ek olarak depresyon ve uykusuzluk gibi psikolojik rahatsızlıklara da yardımcı olur.

Gül şurubu için; 340 gram toz şeker, 375 ml su,125 ml bitkisel gül çayı ya da 2 çorba kaşığı kurutulmuş yenilebilir gül

Limonata için; 450 ml taze sıkılmış limon suyu, 2 çorba kaşığı gül şurubu, İstediğiniz kadar buz, bardakları süslemek için limon ve kurutulmuş güller

Yapılışı: Şeker, su ve gül yapraklarını orta ateş bir tencerede şeker eriyene kadar karıştırın. Daha sonra oda sıcaklığında soğutun. Gül yapraklarını ayırarak süzün ve mümkün olduğu kadar lezzet elde etmek için yaprakları ezin. Eğer gül çayı kullanacaksanız önce çayı hazırlayıp sonra şeker eriyene kadar pişirin. Bir sürahi yardımıyla limon suyu ve gül şurubunu karıştırın. Buz küpleriyle birlikte sürahiye koyun ve yuvarlak kesilmiş limon ile gülleri ekleyin.

Antioksidan Zengini Karpuzun Güzelliği

Hacminin yüzde doksanı oranında su içeren karpuz vücut için en faydalı meyvelerden biridir. A ve C vitaminleri kadar antioksidan açısından da zengindir. Karpuz güzelliği kısa süren yapılış süreci ile yaz günlerinin en çok tercih edilen tatlarından biridir.

Malzemeler: Yarım litre maden suyu, 150-200 gram kesilmiş ve çekirdekleri alınmış karpuz, bir limon suyu, bir tatlı kaşığı bal, taze nane ve buz yeterli olacaktır.

Yapılışı: Maden suyu, karpuz, limon suyu ve balı bir karıştırıcıya döküp iyice karıştırın. Bardaklara dökün ve bol buz ilave edin. Servis için bardakları nane ile süsleyin.

Yorumlar