Ayva reçeli nasıl yapılır kış meyvesinin vazgeçilmez meyvesi!

Sindirim sistemine oldukça faydalı olan kış meyvesinin vazgeçilmez meyvesi olan ayvanın reçelini yapmanın püf noktalarını paylaştık!

Ayva reçeli nasıl yapılır kış meyvesinin vazgeçilmez meyvesi!

Sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olan kış meyvesinin vazgeçilmez meyvesi olan ayva reçeli yapmanın püf noktalarını elmaelma.com okurları için hazırladık! Uzun süre tok tutma, kilo aldırma gibi bir çok faydası olan ayvanın reçelini yapmanın püf noktalarına göz atabilirsiniz.

Malzemeler; 3 adet büyük boy ayva, 3 su bardağı şeker, yarım su bardağı su, 1 adet tarçın, 5 adet karanfil ayvanın çekirdekleri yeterli olacaktır. 

Yapılış aşaması; Ayvaları ince ince doğrayıp suya koyun yoksa kararır ayvaların tamamı bitince suyunu süzüp tencereye alın. Daha sonra üzerine şekerini ayva çekirdeklerini karanfilleri ve tarçını koyup kaynamaya bırakın. İyice fokur fokur kaynadıktan sonra ocağın en küçük gözüne alıp altını iyice kısın ve yaklaşık olarak kırk beş dk kaynatın. Cam bir tabağa bir damla damlatıyoruz eğer cam tabaktan akmıyorsa damlayınca dağılmıyorsa şerbeti olmuş demektir reçelimiz sıcakken kavanoza doldurup ters çevirinki daha uzun süreli tüketebilin.

Yorumlar