Ihlamurun faydaları neler hafıza kaybına bire bir!

Çeşitli nedenlere bağlı ortaya çıkan hafıza kaybını gidermede veya önlemeye yardımcı olan bitkilerden biri de ıhlamurdur! İşte ıhlamurun diğer faydaları.

Geçmişten günümüze tedavi eden bitkiler arasında yer alan ıhlamur hafıza kaybından sindirim sistemine kadar bir çok şeye iyi gelmektedir. Özellikle kış hastalıkları denince akla ilk gelen bitkilerden biri ıhlamurdur. Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, ıhlamurun faydalarını merak edenler için tek tek açıkladı.

Halk arasında rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ıhlamur, geleneksel olarak sinirleri yatıştırmak, öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelmesi gibi faydalarıyla yüzyıllardır dile gelmekte...

Ihlamurun sağlık üstüne birçok etkisi vardır, bunların başında en çok sindirim sistemine olan etkisi gözükmektedir aynı zamanda hafızayı kuvvetlendirici etkisi de vardır. Eğer hekiminiz tarafından herhangi bir şey söylenmedikçe bütün yaş grubunda kullanılabilir, hamileler ve emziklilerde ıhlamuru rahatlıkla tüketebilirler. Özellikle ıhlamurun C vitamini de yüksektir bu nedenle gribe karşı da bir kalkan oluşturmakta. Bu dönemde griple ilgili sıkıntınız varsa ıhlamur çayını rahatlıkla kullanabilirsiniz içerisine bal ekleyip, limon ve içine bir kaç tane karanfil ekleyip bağışıklık sisteminizi daha da güçlendirebilirsiniz.

Yorumlar