Çılbır tarifi bu lezzete bayılacaksınız!

Çılbır nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Kahvaltı sofralarınızı renklendirebileceğiniz bu enfes tarife bayılacaksınız. İşte hazırlanışı!

Çılbır tarifi bu lezzete bayılacaksınız!

Kahvaltılarınızı renklendirmeye ne dersiniz? Tam bir protein deposu olan kahvaltılıkların yanında vazgeçemediğimiz bu enfes lezzet oldukça basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz türden. Kızarmış ekmek ve demlenmiş çayın yanına ne de güzel gidiyor bir bilseniz. Peki çılbır nasıl yapılır? Malzemeleri neler? İşte tüm malzeme listesi ve hazırlanışı ile çılbır tarifi! 

MALZEMELER: 

5 su bardağı su,, 2 adet yumurta, 1 yemek kaşığı üzüm sirkesi

Servisi için:

2 dilim kızarmış ekmek, 1 çay kaşığı tereyağı, 4 dal maydanoz, 1/4 çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber

HAZIRLANIŞI: 

Derin bir tencerede su kaynatmaya başlayın ve su kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısığa getirin. Ardından kaynayan suyu karıştırarak girdap oluşmasını sağlayın. Yumurtaları, dağılmasını önlemek için bir kasenin içine tek tek kırıp tencere içindeki girdabın içine yavaşça bırakın. Yaklaşık 3-4 dakika sonunda yumurtaların beyaz kısımlarının tamamen piştiğini, içininse rafadan olduğunu fark edeceksiniz. Son olarak poşe yumurtaları servis tabağına alın. Kızarttığınız ekmek dilimlerinin üzerine tereyağı sürüp ardından poşe yumurtaları üzerine yerleştirin. Son süslemeler içinse kıyılmış maydanoz yaprakları ve karabiber kullanabilirsiniz.

 

Yorumlar