Gül reçeli nasıl yapılır leziz mi leziz!

Gül reçeli nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Püf noktaları neler? Kahvaltıların vazgeçilmezi olan reçeli bir de böyle denemelisiniz? İşte hazırlanışı!

Gül reçeli nasıl yapılır leziz mi leziz!

Gül reçeli nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Püf noktaları neler? Klasik kahvaltıların vazgeçilmezi olan reçelin gülle yapılmışını hiç denediniz mi? Şekerle birlikteliğinde evi dolduran kokusu, tarifsiz olan gül reçeli sofralarınızın yeni vazgeçilmezi haline gelecek. Evinizi adeta huzurla dolduracak bu şahane lezzete bayılacaksınız. İşte tüm malzeme listesi ve hazırlanışı ile karşınızda gül reçeli tarifi. Şimdiden afiyetler olsun. 

MALZEMELER

200 gram kokulu gül yaprakları, 2 su bardağı şeker1/2 adet limon suyu, 2 su bardağı su

HAZIRLANIŞI: 

Gül yaprakların arasındaki çürümüş ve kurumuş yaprakları ayıklayın. Gül yapraklarını dibindeki beyaz kısımdan kesin. Yapraklarını dikkatli bir şekilde birkaç kez sudan geçirerek yıkayın.Yıkadığınız gül yapraklarını fazla suyunu süzdürün.
Derin bir tencerenin içerisine alın. Şekeri üzerine serpin ve bir gece bekletin.
Ertesi gün suyunu salmış olan şeker ve gül yapraklarını kısık ateşte su ile birlikte kaynatın.Kaynama başlayınca limon suyunu sıkın ve özleşene kadar pişirmeye devam edin. Bu şekilde karıştırarak ortalama 20 dakika kadar pişirin. Ardından ocaktan alın ve karıştırarak oda sıcaklığına gelmesini sağlayın.Kavanozlara paylaştırın ve tamamen soğuduktan sonra ağzını kapatarak saklayın. İşte bu kadar, afiyet olsun.

 

Yorumlar