Burcu Çetinkaya'nın eşi Fatih Mehmet Bucak kimdir siyasete girince...

Rallici Burcu Çetinkaya başörtüsünü çıkardı. Bucak aşireti gelinlerinden Burcu Çetinkaya'nın eşi Fatih Mehmet Bucak kimdir, ne iş yapıyor soruları da gündemde.

Burcu Çetinkaya'nın eşi Fatih Mehmet Bucak kimdir siyasete girince...

6 yıl önce Bucak aşiretine gelin giden ve tesettüre giren rallici Burcu Çetinkaya açıldı. Evliliği nedeniyle tesettüre girdiği konuşulan Burcu Çetinkaya'nın başörtüsünü çıkarma kararı sonrası eşi Fatih Mehmet Bucak yine gündem oldu. Magazin takipçileri Burcu Çetinkaya neden açıldı, Burcu Çetinkaya'nın eşi kim, Fatih Mehmet Bucak kimdir, ne iş yapıyor? sorularının yanıtlarını aramaya başladı. Türkiye'nin en köklü aşiretleri arasında gösterilen Bucak aşiretinin üyesi olan Fatih Mehmet Bucak, en son 31 Mart seçimlerinde siyasete girerek gündeme gelmişti. Burcu Çetinkaya'nın tesettürden çıkma kararının da eşi Fatih Mehmet Bucak'ın siyasete girme kararının etkili olduğu konuşuluyor. Çünkü Burcu Çetinkaya'nın eşi Fatih Mehmet Bucak, 31 Mart seçimlerinden CHP'nin Siverek Belediye Başkan adayı olmuştu.  

BURCU ÇETİNKAYA NEDEN AÇILDI İŞTE İLK AÇIKLAMA

Burcu Çetinkaya ise tesettürden çıkma kararının siyasetle alakalı olmadığını söylüyor. 6 yıl önce tesettüre giren ünlü rallici Burcu Çetinkaya Bucak, başörtüsünü çıkardığını at binerken çekilen videosuyla duydurdu. Çetinkaya, “Aldığım bu kararda asla 6 yıldır taşımaya çalıştığım başörtüsüne inanmamak ve saygısızlık yok. Bu kadar yapabildim... Nasip. Gücüm yetmedi diyelim. Kalbim aynı yerde. Ama o da benimle Allah arasında zaten...”

Burcu Çetinkaya kimdir eşi Fatih Mehmet Bucak kimdir aslen nereli ne iş yapıyor aşiret lideri mi

BURCU ÇETİNKAYA'NIN EŞİ FATİH MEHMET BUCAK KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NE İŞ YAPIYOR?

Fatih Burak, 7 Temmuz 1968 yılında Siverek’de doğdu. 5 çocuklu bir ailenin oğlu. Yükseliş Koleji ve Gazi Üniversitesi mezunudur. 5 yaşında Siverek’ten Ankara’ya ailesiyle birlikte taşındı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler fakültesi ekonomi bölümü okudu.  Babası Mehmet Celal Bucak, Adalet Partisi’nden 2 dönem Şanlıurfa milletvekilliği yaptı. Fatih Bucak’ın ilk evliliğinden Simirna Bucak ve ikinci evliliğinden Mehmet Celal Bucak adında oğlu dünyaya geldi.

Burcu Çetinkaya neden açıldı

BABASI BUCAK AŞİRETİNİN LİDERİ

1979 yılında babasının Bucak aşireti reisi olduğu zamanlarda terör örgütü PKK tarafından saldırıya uğramış ve bacağından yaralanmıştır.

Ekonomi ve aynı zamanda Urfa’nın önde gelen iş adamlarından olan Mehmet Bucak, çiftçilik ve tarımla da uğraşır. Bir süre Şanlıurfaspor Kulüp Başkanlığı da yapmıştır. 2015 yılında Şanlıurfa bağımsız milletvekili adayı, ardından Kasım 2015’de AK Parti’den aday adayı olmuştur. 31 Mart Yerel Seçimleri'nde ise CHP Siverek adayı olarak seçime girdi. Ancak seçimi kazanamadı. 

BUCAK AŞİRETİ NEDİR?

Köken olarak Diyarbakırlı olan Bucaklar, 200 yıl kadar önce Diyarbakır'dan Siverek'e göç etmişlerdir. Cumhuriyet'in kuruluşundan sonra Şeyh Sait İsyanı sırasında, Cumhuriyet'ten yana tavır almış ve isyancılara karşı savaşmışlardır.

27 Mayıs'tan sonra aşiretin lideri Celal Bucak ve Sedat Bucak'ın babası olan Hakkı bucak, Yassıada'da bir süre tutuklu kalmalarına rağmen Siverek'teki iktidarlarını muhafaza etmişlerdir. Bucak aşireti "zaza" olup, Demokrat Parti zamanından bu yana TBMM'de temsilci bulundurmaktadır.

Sedat Bucak, amcası Mehmet Celal Bucak'ın ölümünden sonra, Bucak aşireti reisi olmuştur. Şanlıurfa milletvekili Sedat Edip Bucak'ın liderliğini yaptığı Bucak aşireti Siverek ve Hilvan ilçelerine büyük ölçüde hakimdir.

BURCU ÇETİNKAYA KİMDİR, NE İŞ YAPIYOR?

9 Mart 1981 İstanbul doğumludur. Babası İlhan Çetinkaya, otomotiv ve taşımacılık sektörlerinde üst düzey yönetici.

Özel Bebek Yeni Yıldız ilkokulunu bitirdikten (1992) sonra girdiği Robert College de önce orta (1996) ardından da lise eğitimini (1999) tamamladı. Koç Üniversitesi’nin Ekonomi bölümünden 2005 yılında mezun olduktan sonra senaristlik ve satış-pazarlama konularında iş hayatına atıldı.

İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Kürtçe ve Arapça biliyor, bekar. Koyu bir Bursaspor taraftarı olarak bilenen Çetinkaya çoğu deplasman maçlarına gitmektedir. Caddebostan Spor Kulübü’nün üyesi ve otomobil sporları dışında iyi bir snowboard’cu. Satranç ve sinema ise spor dışı hobileridir.

Otomobil sporları kariyeri, 2005 sezonunda Hitit Rallisi ile başladı. Fiat Palio ile katıldığı bu ilk yarışında bayanlarda 3’ncü oldu. Aynı yıl Fiat Rallisi’nde yine bayanlar kupasında 3’ncülüğünü yineledi.

Kocaeli Rallisi’nde Bayanlar 2’ncisi; Beykoz Rallikrosu’nda sınıf 2’de 5’nci oldu. 2005 Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nın üç yarışına da katıldı ve Palio’su ile hepsinde finişe gelme başarısı gösterdi.

Genel klasmanlarında 25, 21 ve 15’nci sıralarda tamamladığı her üç rallide de Bayanlar Kupası’nı rakiplerine kaptırmadı. Sonuçta; 2005 Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası Bayanlar 1’nciliğini kazandı. Castrol Fiesta Rally Cup’ta ilk 10’a seçilen tek bayan pilot olarak, 2006 sezonu rallilerinde 9 erkek rakibi ile sıkı bir rekabete girecek. Kariyerinin İlk ralli otomobili olan Palio’dan sonra Fiesta ST ile start alacak ama gönlünde Fiat Punto Süper 2000 ile yarışmak yatıyor.

Yorumlar