Arı sokmasına karşı ne yapılmalı cımbızla iğneyi çıkarın!

Arı alerjisi belirtileri neler? Arı sokmasına karşı ne yapılmalı? Arı sokmasına iyi gelen doğal yöntemler neler? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Arı sokmasına karşı ne yapılmalı cımbızla iğneyi çıkarın!

Arı sokmasının alerjiye neden olduğunu hatta ve hatta ölüme bile sebebiyet verebileceğini duymuş muydunuz? Özellikle yaz aylarında artan arı sokmaları hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki arı alerjisi nedir? Arı alerjisinin belirtileri neler? Arı soktuktan sonra ne yapılmalıdır? Arı alerjisine iyi gelen doğal yöntemler nelerdir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte arı sokmasına dair tüm merak edilenler! 

ÖLÜMLE SONUÇLANMA RİSKİ BULUNUYOR 

Arı sokmaları özellikle yaz aylarında artan bir durumdur. Bu durum bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle arı sokmasına karşı alerji olup olmadığı çocuklukta yapılan alerji testleri ile tespit edilmelidir. Çünkü çok az bir ihtimal bile olsa ölümle sonuçlanma riski vardır. 

ARI ALERJİSİNİN BİRÇOK BELİRTİSİ BULUNUYOR 

 Kısa süreliğine vücut şoka girer. Vücut ısısı aniden artar.Ancak el ve ayaklar buz kesilir. Sinir hücreleri hızlı harekete geçtiğinden beyin kalbi uyarır. Kalp daha hızlı atarak kan seviyesini çoğaltır. Bu da korku ve paniğe neden olur. Nefes darlığı, boğaz kaşıntısı yaşanır. 

ARI SOKTUKTAN SONRA NE YAPILMALIDIR?

Arı soktuktan sonra yapmanız gereken ilk iş paniğe kapılmamak olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken ikinci iş ise arıyı soktuğu yerden asla elle çıkarmaya çalışmamak olmalıdır. Bunun nedeni kesedeki tüm zehrin kana karışma ihtimalinin olabileceğidir. Herhangi bir cımbız yoluyla arıyı çıkartmanız daha doğru bir davranış olacaktır. İğnenin tam olarak çıktığından emin olduktan sonra doğal yöntemler uygulayabailirsiniz. 

ARI SOKMASINA İYİ GELEN DOĞAL YÖNTEMLER NELERDİR? 

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak arı sokmalarında da tam bir mucize özelliği gösteriyor. Arı sokmasıyla karşı karşıya kaldığınız bir durumda yapmanız gereken tek şey arının soktuğu bölgeye 10 dakika boyunca sarımsağı masaj yaparak sürmek. Hepsi bu kadar! Antiseptik özelliği sayesinde zehir kana karışmadan kendini vücuttan atmaya başlayacaktır. 

Arı sokmasına iyi gelen yöntemlerden bir diğeri de lavantadır. Bir parça pamuğun üzerine sürdüğünüz lavanta yağını arının soktuğu bölgeye sürmeniz iyi gelecektir. 

Arı sokmasına iyi gelen bir başka yöntem ise soğuk yoğurt sürülmesidir. Yoğurt hem ağrıyı alır hem de enfeksiyon kapma riskini azaltır. Yoğurdu sürmeden önce arının soktuğu yere 4 damla limon sıkmanız yeterli olacaktır. Limon içerisindeki güçlü asidik özelliği sayesnde mikrabun kırılmasına yardımcı olacaktır. 

 

 

Yorumlar