Aronia bitkisi faydaları nelerdir antioksidan deposu!

Aronia bitkisinin faydaları nelerdir? Aronia bitkisi neye iyi gelir? Çeşitli sağlık problemlerine iyi gelen bu bitki mucize yaratıyor!

Aronia bitkisi faydaları nelerdir antioksidan deposu!

Aronia bitkisi nedir? Aronia bitkisinin faydaları nelerdir? Aronia bitkisi neye iyi gelir? Aronia bitkisi ülkemizde yeni yeni tanınmasına rağmen oldukça popüler bir bitkidir. Faydaları ile bir çok sağlık sorunlarına iyi gelmekle beraber gastro problemi ve göz iltihabı gibi hastalıkları engellemeye yardımcı olmaktadır. İşte ülkemizde yeni yeni popüler olan bu bitkinin faydaları...

Günümüzde şifa kaynağının yardımcıları olarak şifalı bitli ve otlar oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok farklı bitki ve oy oldukça farklı hastalık ve sorunlara karşı oldukça başarılı sonuçlar göstermektedir. Bu durum sayesinde günümüzde şifalı bitkilere olan yönelme artmış durumdadır. Tabi önemli olan doktor ve uzmanları önereceği şekilde ve aralıklarla bu bitki ve otları kullanmaktır. Yanlış kullanımlar sağlık açısında oldukça büyük risk ve sonuçlar doğurabilmektedir.

aronia bitkisinin faydaları

Aronia bitkisi bu anlamda ülkemizdeki insanların yeni tanışmasına rağmen oldukça kabul gören ve popüler hale gelen bir bitkidir. Kuzey Amerika’nın doğasında kendiliğinden yetişen bir bitki olan Aronia ülkemizde 2015 yılından itibaren yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yılda en az 3 defa meyve veren bu bitkinin fidanları çalıya benzemektedir. Bu bitki odunsu ve çok yıllık bitkiler sınıfında yer almaktadır

Besin ve tıbbi özellikler anlamında oldukça zengin olan aronia meyvesinin bünyesinde sakkaritler, kaliteli şeker, selüloz, pektin, organik asitler, antosiyanin yer almaktadır. Aronia meyvesi bunun çeşitli vitamin ve mineraller açısında oldukça büyük potansiyele sahip bir meyvedir. Bunlara dışında ve en etkili olarak aronia meyvesinde antosiyanin ile pro antosiyanin yer almaktadır. Bu maddeler en çok aronia meyvesi kabuğunda ve kabuğunun hemen altında bulunan kısımda yer almaktadır. Aronia meyvesi içindeki antoksidanın radiyovasküler hastalıklar, aktif olmayan karaciğer, kronik iltihaplar, kardiyovesküler hastalıklar, kronik iltihaplar, apse dahil gastro problemi ve göz iltihabı gibi hastalıkları engelleme ve bu hastalıklara karşı vücudu koruyucu etkisi bulunmaktadır.

aronia bitkisi

ARONİA BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Aronia bitkisi Ülkemizde yeni yeni keşfedilen bir bitki olmasına rağmen oldukça geniş bir fayda yelpazesi bulunmaktadır. Aronia bitkisinin faydaları ise şu şekildedir; Antioksidan etkisi yaratarak yaşlanmayı yavaşlatıcı ve geciktirici etkisi bulunmaktadır Kanser hastalarının iyileşmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bu faydası ile dünyaca üne kavuşan bitki bu anlamda bilim adamları tarafından da çeşitli ilaçların geliştirilmesinde kullanılmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Ayrıca koruyucu ve önleyici etkisi de bulunmaktadır. Parkinson hastalığı tedavisinde oldukça sık bir şekilde faydalanılmaktadır. Bronşit ve benzeri kronik hastalıkları iyileştirilmesi için en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır.

Böcekler, mantar, bakteriler ve virüslerden korunma konusunda odlukça etkili bir özelliği bulunmaktadır. Mide ülserine karşı koruyucu etkisi ve önleyici etkisi bulunmaktadır Karaciğer rahatsızlığı konusunda odlukça etkili ve önleyici bir özelliği bulunmaktadır. Gribe karşı korur ve gribe yakalanma oranı bu ürünü kullanmayanlara göre çok daha az olmaktadır. Yakalanılsa bile çok hafif geçmesini sağlamaktadır. Radyasyon zehirlenmesi tedavisi için kullanılan en önemli doğal besin durumundadır. Safra kesesi rahatsızlıklarına bu bitki oldukça faydalıdır.

Yorumlar