Bacak kıllarını jiletle almak zararlı mı? İşte dikkat edilmesi gerekenler

İstenmeyen tüyler için pratik bir yöntem olan jileti kullanırken bilmemiz gereken bazı şeyler var. Peki jilet kullanırken yapılan hatalar nelerdir? İşte cevabı

Bacak kıllarını jiletle almak zararlı mı? İşte dikkat edilmesi gerekenler

Vücuttaki istenmeyen tüyler özellikle kadınların büyük sorunlarından bir tanesi. Kıllardan kurtulmanın yöntemleri çok ancak her kadın hayatında kendisine en uygununu bulana kadar zaman zaman değişik yöntemleri denemiştir. Bu yöntemlerden ilk akla gelen ve çoğu kadının da pratik olarak görüp uyguladığı tüylerden jiletle kurtulma yönteminin de kendine has incelikleri var. Peki Vücudumuzdaki tüyleri jilet kullanarak almanın artıları ve eksileri nelerdir? Jilet yaparken nelere dikkat edilmeli ve nelerden kaçınmalıyız? Jiletin tüyleri kalınlaştırdığı doğru mu? gibi soruların cevaplarını siz elmaelma.com okuyucuları için mercek altına aldık...

Pratik ve Ucuz

İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri arasında en pratik diyebileceğimiz uygulama olan jilet acil durumlarda kadınların imdadına yetişiyor. Ağdanın uğraştırıcılığı ve acısı ile baş edemeyen kadınlar çareyi tüyleri jiletle tıraş etmede buluyor. Aynı zamanda ucuz bir yöntem olan ve çoğu kadının hayatında en az bir kez denediği jilet yöntemi çok yaygın ancak dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Jilet Tüyleri Kalınlaştırır Mı?

Jiletin tüyleri kalınlaştırdığı efsanesi senelerdir kadınların dilinde. "Sakın vücuduna jilet sürme tüylerin olduğundan daha kalın çıkacak" şeklinde uyarılara maruz kalanların kafasında hep bir soru işareti olarak kalan bu yöntemin etkileri aslında kişiye göre değişiyor. Bazı kadınlar jilet kullanıyor ve ince olan tüyleri erkek sakalı kalındığında çıkıyor. Bazı kadınlar ise jilet sonrası kıl kalınlığında bir değişim yaşanmadığını dile getiriyorlar. Yani bu konuda işiniz tamamen şansa kalmış durumda.

Jilet Kullanırken Yapılırken Hatalar

-Önceden yumuşatılmamış tüylerin alımı zordur. Aceleniz olsa bile sadece su kullanmak yetersiz olacaktır. Sadece su ile yapılan jilet sonrası tahriş, kızarıklık ve yanma hissedebilirsiniz. İyi bir tıraş kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

-Jiletli bacaklarınıza çok bastırmadan dikkatli bir şekilde kullanmanız gerekir çünkü kolaylıkla kesilebilecek bölgeler var. Mesela ayak bilekleri ve dizlerin arkası gibi hassas bölgelere ekstra önem göstermelisiniz.

-Loş bir ortamda ya da ışığı kötü bir yerde jilet yaparken tüylerinizin tamamını aldığınızı zannedebilirsiniz ancak gün ışığına çıktığınızda aslında alamadığınız tüyleri görünce siniriniz bozulabilir. Güneş ışığının fazla olduğu bir bölge tercih etmeye özen gösterin.

-Tek kullanımlık aldığınız jileti sürekli kullanmakta yapılan hatalardan bir tanesidir. Jileti sürekli değiştirmek ve jilet seçerken dikkatli davranmak gerekiyor. Piyasada kadınlar için üretilmiş olan birçok seçeneğiniz olduğunu unutmayın.

-Tıraş sonrası cildi nemlendirmek de önemli bir adım çünkü cildiniz oldukça hassas olacaktır.

 

Yorumlar