Balığın faydaları neler alzheimer hastalığından koruyor!

Balığın faydaları nelerdir? Balık hangi hastalığa iyi gelir? Yaşamımızın önemli bir parçasına sahip olan besinlerden biri olan balığın faydalarını hazırladık.

Balığın faydaları neler alzheimer hastalığından koruyor!

Gerek beslenme açısından gerek vücuda sağladıkları açısından hayatımızda tüketilmesi oldukça önemli oan yiyeceklerden biri de balıktır. Balık vücudumuzda bir çok alana katkı sağlamaktadır. İçersinde bulunduğu vitaminler sayesinde bir çok hastalığa karşı kalkan görevi görmektedir. Peki balığın faydaları nelerdir? Balık neye iyi gelir? Balık hangi hastalıklardan korur? gibi merak edilen soruları elmaelma.com okurları için Dr. Sinan Akkurt bilgilendirdi.

Yüksek bir omega 3 kaynağı olan balıklar, enflamasyon giderici etki göstererek kalp hastalıkları riskini ve trigliserid seviyelerini azaltıyor. Depresyon tedavisine olumlu etki ediyor. Gebelerde bebeğin beyin ve göz gelişimine katkıda bulunuyor. Daha genç bir cilt ve parlak saçlara sahip olmamızı sağlıyor. Alzheimer hastalarında beyne giden uyarıyı artırırken esansiyel olduğu için hastalığın önlenmesine ve etkilerinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Balık tüketimi, beyin ve göz sağlığı, diyabetin önlenmesi ve iştah kontrolünde de faydalı. Özellikle somon, sardalya, uskumru ve ton balığı tüketilmesini önerdi.

balığın faydaları hangi hastalığa iyi gelir

Her ne kadar balık sezonu açılmış olsa da, Türkiye’de ne yazık ki tüketilen balık oranı diğer ülkelere oranla çok daha düşük seviyelerde. Çünkü biz hala toplum olarak balığın bizim için ne kadar önemli olduğunun farkında değiliz, tercihimizi daha ziyade et ya da tavuktan yana kullanıyoruz. Balıkta doğal olarak bulunan omega 3 yağ asitlerinin vücuttaki birçok fonksiyonel işlevin gerçekleşebilmesi için temel bir ihtiyaçtır.

Çoğunlukla yağların sağlık açısından öneminin göz ardı edildiğine işaret eden Dr. Akkurt, bunun nedeninin genellikle yağlı tüketmenin hastalığa yol açacağı yönündeki yaygın yanlış bilinmektedir. Elbette her yağ sağlıklı diyemeyiz, bilinçli olunmalı. Yağ asitleri doymuş ve doymamış yağ asitleri şeklinde iki guruba ayrılır, bizim için daha çok önemli olan ise doymamış yağ asitleridir. Balık bu açıdan önemli bir besin kaynağıdır.

balığın faydaları nelerdir

BALIK YERİNE BALIK YAĞI KULLANIYORSANIZ DİKKAT!

Balık yağının kullanımından ziyade balıklardan doğrudan yararlanmanın, yani  taze balık tüketmenin çok daha faydalıdır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki  her balıkta omega 3 yağ asidi olmaz ya da yok denecek kadar az miktarda olabilir. Bu açıdan en zengin balık türleri arasında somon, sardalya, uskumru ve ton balığını sıraladı. Yine de balık yağı kullanmayı tercih edenler; Normal, sağlıklı bir birey ya da çocuklar günde 0,5 -1 gram, kalp hastaları günde 1-2 gram, hipertrigliseridemi ve depresyon hastaları günde 2-4 gram, romatoid artrit ve kronik hastalıkları olanlar ise günde 3-6 gram tüketebilir.

Kültür balıklarının mısır gibi besleyiciliği düşük gıdalar aldıklarına işaret eden Dr. Akkurt, “Nasıl ki biz besleyici, sağlıklı gıdalar tükettiğimizde performansımız ve sağlığımız daha iyi oluyorsa, balıklar da özellikle doğal ortamlarında tükettikleri algler ve planktonlar sayesinde omega 3 sentezleyebilir ve bu omega 3 sayesinde kendilerini soğuğa karşı korurlar. Dolayısıyla doğal ortamında yetişmiş ve yağlı balıklar omega 3 yönünden daha zengindir” dedi. 

Yorumlar