Beyne zarar veren yiyecekler duyunca çok şaşıracaksınız!

Beyne zarar veren yiyecekler neler? Beyni olusuz etkileyen besinler nelerdir? İşte beyni sadece 4 günde bile bozmaya yetecek olan tehlikeli besinler!

Beyne zarar veren yiyecekler duyunca çok şaşıracaksınız!

Yediğimiz bazı yiyeceklerin beynimizi ciddi anlamda tehdit ettiğini ve beyin sağlığımızı bozduğunu biliyor muydunuz? Çoğumuzun farkında olmadan tükettiği bazı besinler beyin sağlığımızı ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Peki beyni olumsuz etkileyen besinler nelerdir? İşte beyni sadece 4 günde bozan yiyecekler! 

ŞEKER VE YAĞLI YİYECEKLERİN BEYİN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLEDİĞİ KANITLANMIŞ 

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre beynin nelerden olumsuz etkilendiğinin tespit edilmesi için, araştırmada deneklere 4 boyunca kahvaltıda şeker ve yüksek yağlı yiyecekler verilmiş. Daha sonra şeker ve yağlı yiyecekler tüketen bu deneklerin beyin dalgaları ve hareketleri gözlemlenmiş. Düşünme ve hatırlama becerileri olumsuz etkilenen bu deneklerin bilişsel sağlıklarının günden güne bozulduğu tespit edilmiş.

SUCUK, SALAM, SOSİS SİNİR SİSTEMİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR 

Beyin sağlığının bozulmasına neden olan pek çok yiyecek vardır. Bunlardan bir tanesi kuşkusuz sucuk,salam ve sosis gibi et ürünleridir. Bu ürünler sinir sistemini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle beyinde bazı bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Alzheimer'ın ortaya çıkmasında bu ürünlerin çok fazla tüketilmesi etkendir. 

AYÇİÇEK YAĞINDAN UZAK DURUN 

Beyne zarar veren besinlerden bir tanesi de ayçiçek yağıdır. Özellikle ısı ile temas edildiği zaman kolestrolün yükselmesine neden olmaktadır. Bu da hem kalbi hem de vücuttaki kan akışını olumsuz etkilemektedir. Bu durumda sağlıklı kan hücrelerinin azalmasına neden olur ve doğrudan beyni olumsuz etkiler. 

SİMİT YİYENLER AMAN DİKKAT, UNUTKANLIĞI ARTTIRIYOR! 

Birçoğumuzun ayıla bayıla tükettiği simit, kurabiye, poğacalarda beyne zarar veren besin grupları arasında yer alıyor. Bu besinler yüksek karbonhidrat içeridiğinden dolayı fazla yağlanmaya neden olur. Bu da vücudun hantallaşmasına neden olur ki doğrudan beyne etki eder, beyinde deformeler oluşmasına neden olur. Bu deformeler ilerleyen zamanlarda unutkanlık gibi rahatsızlıkların daha çok yaşanmasına ya da var olan unutkanlık durumunun artmasına neden olur. 

İŞLENMİŞ ŞEKERLER ÖĞRENME KABİLİYETİNİN AZALMASINA NEDEN OLUR 

Beyni olumsuz etkileyen besin grubundan sonuncusu ve herkesin bildiği grup ise işlenmiş gıdalardır. Vücuda giren işlenmiş şeker kandaki şeker oranını olumsuz yönde artırarak beyne kadar bu maddenin taşınmasına neden olur. Özellikle işlenmiş şekerle öğrenme kabiliyetinin azalmasına neden olmaktadır. 

 

Yorumlar