Doğru nefes nasıl alınır solunum ile sık sık karıştırılıyor!

Doğru nefes nasıl alınır? Nefes ve solunum birbirine karıştırılıyor! Eğitimsel kapnografi solunum etkisi üzerindeki etkilerini sıraladık!

Doğru nefes nasıl alınır solunum ile sık sık karıştırılıyor!

Tüm hayatımızı etkileyen nefesin bir davranış bilimi olduğunu ve aynı zamanda nefes ile çalışan herkesin eğitimsel kapnografi cihazı kullanarak yaptığı çalışmanın solunum kimyası üzerindeki etkisini gözlemlemesi gerektiğini söyleyen Nefes Uzmanı, Yazar ve Nefes Koçluğu Federasyonu Kurucu Başkanı Nevşah Karamehmet, eğitimsel kapnografinin ne olduğu ve nasıl faydalar sağladığı konusunda bilgilendirmede bulundu.

NEFES İLE SOLUNUM KARIŞTIRILIYOR!

Nefes ile solunumun aynı olmadığını bilmenin nefesi anlamanın anahtarı olduğunu vurgulayarak nefesin bir davranış biçimi olduğuna dikkat çekiyor ve “Nefese sırf mekanik olarak ya da sırf solunum yolu olarak bakıldığında eksik kaldığını düşünüyorum. Nefes çok engin bir ağ ve biraz daha psikolojik ve davranışsal olarak ele alınmalı” diyor.  

NEFES TEKNİKLERİ SOLUNUMUN KİMYASINI NASIL ETKİLER?

"Nefes teknikleri, solunum kimyamızı değiştirip zihnimizi ve duygularımızı etkileyebilir. Günümüzde insanların psikolojik olarak iyi hissetmesi için birçok alanda nefes koçluğu ve nefes çalışmaları yapılıyor. Ancak yapılan işlemin solunum kimyasını nasıl etkilediğine bakılmadan uygulanması insan psikolojisi üzerine iyi etkisi olsa dahi sağlığımız üzerinde ciddi negatif etkileri olabilir” diyen Nevşah Karamehmet, eğitimsel kapnografi ile yanlış nefes alışkanlıklarının tespit edebildiğini belirtiyor.

YANLIŞ NEFES ALIŞKANLIKLARI TESPİT EDİLEBİLİYOR!

Yanlış nefes alışkanlıklarının nefes alamamaktan değil, aşırı nefes alma çabasından ve nefesi kontrol etme güdüsünden kaynaklanmaktadır. Vücudunuzda kullanmamanız gereken kasları kullanıyorsanız, omuzlar boyun gibi sıkıştırmamanız gereken yerleri sıkıştırıyorsanız veya diyaframı aşırı kullanıyorsanız solunumda bir sıkışma başlıyor; bu bronşlarda tıkanmaya kadar gidebiliyor. Nefes analizi ile bu yanlış alışkanlıklar tespit ediliyor. Analiz sırasında gelen kişiler ağızdan derin nefes alıp veriyorlar. Kapnografi cihazı ile hem nefesteki problemi hem tespit edebiliyoruz hem de hipokapni gibi durumlar yaşıyorsanız, vücutta karbondioksit düşmesi oluyorsa, fazla nefese yükleniyorsanız bunun ölçümünü yapabiliyoruz.

Yorumlar