Göz altı şişmesi nasıl geçer doğal kompresler iyi geliyor!

Göz altı şişmesi neden olur? Göz altı şişmesi nasıl geçer? İşte göz altı şişmesinin nedenleri ve bu şişlikten kurtulma yolları! 

Göz altı şişmesi nasıl geçer doğal kompresler iyi geliyor!

Yüzdeki en önemli ve en dikkat çeken yerimiz gözlerimizdir. Hiç kimse gözlerinin yorgun görünmesini istemez. Ama zaman zaman gözlerimiz çeşitli nedenlerden dolayı, şişer ve kızarır. Peki göz altı şişmesi neden olur? Göz altı şişmesi nasıl geçer? Siz de gözlerinizin altının şişmesinden rahatsız olanlardansanız bu yazımız tam size göre. İşte göz altı şişmesinin nedenleri ve bu şişlikten kurtulma yolları! 

GÖZ ALTI ŞİŞMESİNİN ÇEŞİTLİ SEBEPLERİ VAR! 

Göz altı şişmesini aslında tek bir nedene bağlayamayız. Çeşitli nedenlerden dolayı göz altınız şişebilir. Örneğin, uykusuz kaldığınızda, fazla kitap okuduğunuzda ya da yorgunluk ve stres gibi nedenlerden dolayı gözleriniz şişip, kızarabilir. Göz altı şişmesinin nedenleri arasında ayrıca, alkol kullanmak,sigara içmek, ve havasız ortamlarda bulunmakta yer almaktadır. Yemeklerde çok tuz bulundurmakta gözaltlarınızın şişmesine neden olacak bir diğer sebeptir.  Sabah kalktığınızda gözleriniz şiş mi oluyor? Eğer uykusuz kaldıysanız ya da sabah çok geç kalktıysanız bu durum normaldir.Özellikle alkol kullandıysanız bundan daha normal bir durum yoktur. 

gözaltı şişmesi DOĞAL KOMPRESLER İYİ GELİYOR

Gün içerisinde fazka kafein tükettiyseniz, ya da saatlerce televizyon seyrettiyseniz muhtemelen, yataktan şişmiş gözlerle kalacaksınız.Eğer göz altı şişlikleriniz yorgunluk ve uykusuzluğa bağlı oluşan bir durumsa, doğal kompresler çok iyi gelecektir.Bir buzu yüzünüze gezdirmeniz bölgesel şişliği alacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken bir nok var ki buzu sürekli aynı yerde tutmamanızdır. Göz altınızda buz yanığı oluşturabilirsiniz. Ya da maydonuz suyu, zambak, yeşil veya siyah çaylarla yapılan kompresler göz çevresindeki yorgunluk belirtilerini sakinleştirirler. 

KRONİKSE DOKTORA GÖRÜNMELİSİNİZ

Eğer sorununuz kronik bir rahatsızlığa dönüştüyse mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Kalp damar sisteminde ya da böbreklerinizde bir sorun olması muhtemel. Şişen gözlerinizi ten renginize uygun bir kapatıcıyla kapatmak bir başka yöntemdir. Kapatıcıyı elmacık kemiklerinize kadar geniş bir bölgeye ince bir kat halinde sürün. Biraz koyu renkli bir far kullanın sonra da sadece üst kirpiklerinizi rimelleyin.

gözaltı ANTİOKSİDAN İÇEREN KREMLER KULLANIN 

Çiğ patatesinde gözaltı şişliklerine iyi geldiği bilinmektedir. Gözlerinizin üzerine birer tane yerleştirip 21-20 dakika arası bekletin. Antioksidan içeren kremlerde gözaltı şişmesine iyi gelen kremler arasında yer almaktadır. Göz torbalarının genetik yapıya bağlı oluşu da beslenme, içki, alışkanlıklar, uykusuzluk, stres, dolaşım bozukluğuna bağlı artar.

GÖZ ALTI MORLUKLARI DEMİR EKSİKLİĞİ GÖSTERGESİ

Bu denli rahatsız olduğunuz gözaltlarınızın şişmemesi için, uzun süre uykusuz kalmadan önce mutlaka bir sebze yemeği tercih etmelisiniz. Başınız yattığınızda mutlaka yüksekte olmalı. Yüzünüzü soğuk suyla yıkamalısınız ve çok kısa bir süre bile olsa yürüyüş yapmalısınız. Gözlerimiz yüzde bu kadar önemli bir yere sahipse özellikle göz altı torbaları diğer insanların olumsuz anlamda dikkatini çeker. Bizimde moralimizin bozulmasına kendimizi kötü hissetmemize neden olur.Peki kimilerinde hiç olmayan bu gözaltı torbaları bazı insanlarda nasıl oluşuyor? Gözaltlarında meydana gelen morarmalar demir eksikliğinin bir göstergesi olabilir. Demir eksikliğini gidermenin yolu spanak, yulaf ezmesi, mercimek tüketmekten geçiyor.

gözaltı torbaları DÜZENLİ UYUMALISINIZ 

Göz altı morluklarını gideren bir başka yöntem ise yeşil ve siyah çaylarla kompres yapmaktır. Göz altı morluklarının en iyi çözüm yolu düzenli uykudur. Gözlerimizin çevresindeki deri çok ince olduğundan dolayı, oradaki deriye özenli ve dikkatli bakmalıyız.Makyajımızı temizlerken nazik olmalıyız.Göz çevresi için önerilen kremlerin 18 yaşından sonra düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. 

MUTLAKA GÖZ KREMİ KULLANIN!

Kullandığınız göz kreminin,  Hypo-allerjenik, Dengeli pH, En saf ve kaliteli maddelerden yapılmış olması, Güneşten koruma faktörü içermesi, Göz çevresindeki zayıf bağ dokusunu, kolajen oluşumunu desteklemesi gerekir. Bu kremleri alırken özellikle su bazlı ve güneşten koruyucu olanlarını tercih edin.

KULLANDIĞINIZ KOZMETİK ÜRÜNLERİ YAĞLI OLMAMALI

Göz kozmetik ürünleri alırken bunların yağlı olmamasına özen gösterin. Bunlar hem göz altlarınızda yağ bezelerinin oluşmasına neden olur hem de tozları çekerler. Suda eriyen makyaj malzemeleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu tip ağır ürünleri ancak yağ bazlı ürünlerle çıkarabilirsiniz. Yağlı temizleyiciler ise göz çevresine zarar verirler. gözaltı torbaları NASIL KURTULURUM?

Gün içerisinde yeterli miktarda su içmelisiniz. Demir takviyesinde bulunmalısınız. Bu demiri üzüm,ıspanak, brokoli,kurutulmuş meyve yiyerek ihtiyacınız olan demirialabilirsiniz. Bunun yanı sırs direkt demir takviyesi de olabilir .

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARINIZI BIRAKIN

 Muz, çilek, kavun, domates, papaya ve yoğurt gibi potasyum açısından zengin gıdalar suyu tutmanıza yardımcı olur. Vitaminler (A,E,C ), Havuç ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, biber, fındık, tohum ve soğuk preslenmiş yağlar gibi doğal gıda kaynakları oldukça faydalı olacaktır. Bazı ürünlerden uzak durun Alkol, kahve, beyaz şeker, peynir, kızarmış gıdalar, gazlı içecekler, beyaz un, et suyu, tuz, soya sosu ve monosodyum glutamat içeren besinler gibi sıvı tutumunu teşvik eden içeceklerden kaçının.Mutlaka uygulayacağınız bir yüz yogası olsun. Asla ve asla sigara içmemelisiniz. Siz sigara içmiyorsanız da yanınızda sigara içirmeyin Pasif içicilikte gözaltlarının şişmesine neden oluyor .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar