Hatmi çiçeği faydaları neler kuru öksürüğü anında kesiyor!

Hatmi çiçeği nedir? Hatmi çiçeği faydaları neler? Belki de adını ilk defa duyduğunuz bu çiçeğin insan sağlığına öyle faydaları var ki saymakla bitmiyor!

Hatmi çiçeği faydaları neler kuru öksürüğü anında kesiyor!

Hatmi çiçeğinin ne olduğunu duymuş muydunuz? Özellikle son zamanlarda televizyon programlarında adını sıklıkla duymaya başladığımız bu çiçek yol kenarlarında kendiliğinden yetişiyor. Bazı yörelerde “Hire”, “Devegülü”, “Silindir Çiçeği”, “Gülhatmi” olarak da bilinen bu bitkinin insan sağlığına öyle faydaları var ki saymakla bitmiyor. Kökleri sonbahar aylarında toplanıp kurutulan bu çiçeğin bilinmeyen faydalarının neler olduğuna gelin hep birlikte bakalım. İşte hatmi çiçeği hakkında tüm bilinmeyenler! 

Kuru öksürüğü anında kesiyor

Kış aylarında rastlanan ve halk arasında kuru öksürük olarak adlandırılan inatçı öksürüklere iyi geldiği bilinmektedir. Hatmi çiçeği aynı zamanda gastrit, peptik ülser, gastroözofageal reflü gibi mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. 

Güçlü bir ağrı kesicidir 

Hatmi çiçeğinin yaygın kullanımlarından biri ağrı giderici olarak topikal olarak uygulanmasıdır. Özellikle yapraklarının ağrı kesici etkisi olduğu bilinmektedir.

Vücut direncini arttırıyor 

Hatmi çiçeği sağlıklı kalmak için yardımcı olmakta ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini yükseltmektedir.

Mide ve bağırsak iltihaplarına iyi geliyor 

İltihaplara karşı oldukça etkili olduğu bilinen hatmi çiçeği; prostat, sinüzit, zona, mide ve bağırsak iltihaplarına iyi gelmektedir.

 

Yorumlar