Hamilelik döneminde diş röntgeni çektirmek bebeğe zarar verir mi? Koruyucu önlem alın!

Hamilelik döneminde sıklıkla sorulan sorulardan biri de diş röntgeni çektirmenin bebeğe zarar verip vermediğidir işte bilinmesi gerekenler!

Hamilelik döneminde diş röntgeni çektirmek bebeğe zarar verir mi? Koruyucu önlem alın!

Anne adaylarının hamilelik döneminde bebeğe herhangi bir zarar verecek durumlar konusunda oldukça hassas davranıyor. Anne adaylarının oldukça hassas davranması gereken gebelik döneminde arada kaldığı sağlık durumlarından biri de diş röntgenidir. Halk arasında yaygın olarak konuşulan konulardan biri de diş röntgeni çektirmenin bebeğe zarar vereceğidir. Peki Hamilelik döneminde diş röntgeni çektirmek gerçekten bebeğe zarar veriyor mu? Dt. Pertev Kökdemir'e sorduk! Gebelik döneminde diş röntgeni çektirme hakkında bilinmesi gerekenleri Elmaelma.com okurları için önemli bilgiler paylaştı.

Hamilelik sırasında bebeğin olduğu bölge dışında çekilen herhangi bir görüntüleme yönteminde, bebeğe ulaşan doz, zarar verebilecek dozun çok altındadır. Özellikle gerekli koruma önlemleri (kurşun önlük) alındıktan sonra maruz kaldığı doz minimum düzeye inmektedir. 

Dt. Pertev Kökdemir, ‘’Koruyucu önlemler ile radyasyon seviyesi minimuma düşse de, radyasyonun hiçbir dozunun yüzde yüz güvenli olmadığı düşünüldüğü için bebeğin ya da annenin hayatını tehlikeye sokacak durum/hastalık olmadığı sürece hastalara-hamilelerde - röntgen çekilmemelidir’’ dedi.

Yorumlar