Kuymak nasıl yapılır yedikçe yiyesiniz gelecek!

Kuymak nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Püf noktaları neler? Karadeniz'in şahane lezzetlerinden olan kuymak tarifini yoksa siz hala denemediniz mi?

Kuymak nasıl yapılır yedikçe yiyesiniz gelecek!

Kuymak nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Püf noktaları neler? Karadeniz'in şahane lezzetlerinden olan kuymak tarifine sofralarınızda yer açmaya ne dersiniz? Bu lezzeti bir tadan bir daha asla vazgeçemiyor. Çayın yanına nede güzel gidiyor bir bilseniz!  Aynı zamanda muhlama ya da mıhlama ismi ile de bilinen bu tarifin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız içeriğimize bir göz atabilirsiniz. Şimdiden afiyetler olsun. 

MALZEMELER: 

2 yemek kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı mısır unu, 1 su bardağı sıcak su, 80 gram trabzon peyniri (tuzsuz tel ya da çeçil peyniri)

HAZIRLANIŞI: 

Tereyağını tavaya alın ve yakmadan, orta ateşte eritin.Eriyen tereyağın üzerine mısır ununu ekleyin ve karıştırın.Kavrulan mısır unu göz göz olmaya başlayınca, yavaş yavaş sıcak suyu ilave edin ve karıştırmaya devam edin.Suyla birlikte 2 dakika daha kavurun ve altını kısın.Peynirleri ilave edin ve karıştırmadan erimesini bekleyin.Peynirler erimeye başlayınca sadece 2-3 kere alttan üste doğru karıştırın ve kısık ateşte tereyağın üste çıkmasını bekleyin.Tereyağı üste çıktığında ocaktan alın ve servis edin.

 

Yorumlar