Karpuz seçerken nelere dikkat etmeli susuz görünen karpuzdan uzak durun!

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuz seçerken dikkat edilmesi gerekenleri bir araya getirdik! Susuz ve olgun görünen karpuzlardan uzak durun!

Karpuz seçerken nelere dikkat etmeli susuz görünen karpuzdan uzak durun!

Yaz aylarında severek tüketilen meyvelerin başında gelen karpuz hem diyet listelerinin vazgeçilmezi olmayı oynuyor hem de vücudun ihtiyacı olan su miktarının çoğunu karşılıyor. Ancak karpuz seçerken dikkat etmeniz gereken bazı özellikler bulunuyor. Karpuz alırken nelere dikkat edilmeli? İyi karpuz nasıl seçilir? Hormon maddesi olarak bilinen forchlorfenuron nedir zararları neler? İşte karpuzu sağlıklı bir şekilde tüketmek için göz önünde bulundurmanız gereken özellikler.

FORCHLORFENURON HORMONU NEDİR ZARARI VAR MI?

Vücuta hormon maddesi olarak bilinen forchlorfenuron zararlı olup olmadığı konusunda bir çok uzman tarafından tartışma konusu olmuş durumunda! Bazı uzman görüşüne göre riski hastalıklar kategorisinde olan kanser hastalıklarını tetiklediği iddia edilirken bazı uzmanlara göre insan ve hayvan vücuduna zarar vermediği iddia edilmektedir. 

BEYİN SAĞLIĞINI ETKİLİYOR!

Uzman yetkililerin açıklamalarına rağmen sivil toplum kuruluşları tarafından forchlorfenuron maddesi insan sağlığı için zararlı olduğu açıklanmasıyla aynı zamanda beyin sağlığını olumsuz yönde etkilediği söyleniyor. 

FORCHLORFENURON OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR FAZLA OLGUN KARPUZDAN UZAK DURUN!

Sivil toplum kuruluşlarının yaptığı açıklamaya göre zararlı olan forchlorfenuron hormonun en belirgin göründüğü besinlerden biri de karpuzdur. Karpuzda forchlorfenuron olup olmadığını nasıl anlarız? Uzmanlar konu hakkında bilinmesi gerekenleri ve belirtileri paylaştı. 

Fazla olgun ve parlak görünen karpuzlarda forchlorfenuron hormonu bulunuyor. Dışardan bakıldığında oldukça canlı ve parlak görünen karpuzun tadını aldığınızda oldukça cansız ve kötü bir aromasının olması forchlorfenuronun olduğunun bir diğer kanıtıdır. Aynı şekilde cansız ve renksiz görünen karpuzda da aynı durum geçerlidir. 

SUSUZ KARPUZLARA DİKKAT!

Forchlorfenuronun olduğunu anlamanın bir diğer yöntemi de karpuzun susuz  olmasıdır. Kuru ve susuz olan karpuzda da forchlorfenuron hormonunu olabilir. karpuz seçerken kuru görünen ve tatsız olan karpuzlardan uzak durmanızda fayda var!

Yorumlar