Karpuzun faydaları peynirle tüketirken aman dikkat edin!

Karpuzun faydaları neler? Karpuz çekirdeklieri ile yenir mi? Karpuz hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte karpuzun faydaları!

Karpuzun faydaları peynirle tüketirken aman dikkat edin!

Bol miktarda sıvı barındıran karpuz vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı oranını fazlasıyla karşılayan karpuzun faydaları saymakla bitmiyor. Saç sağlığından tutunda vücut sağlığına kadar pek çok konuda yarar sağlayan bu muhteşem meyveyi peynirle tüketiyorsanız aman dikkat! Peki karpuzu peynirle yemenin zararı nedir? Karpuzun faydaları neler? Karpuz çekirdekleri ile yenir mi? İşte tüm merak ettiğiniz soruların yanıtlarını sizler için hazırladık. 

TAM BİR A VİTAMİNİ DEPOSUDUR 

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuz tam bir A vitamini deposudur. Bu özelliği sayesinde gözlerin retina pigmentleri üretmesine yardımcı olmakta ve gece körlüğünü azaltmaktadır. 

KAS AĞRILARINA İYİ GELDİĞİ BİLİNİYOR 

Karpuz potasyum bakımından da oldukça zengin olan bir meyvedir. Kas ağrılarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra uyku problemi çeken kişilere de çok iyi geldiği bilinmektedir. 

DEPRESYONA GİRME İHTİMALİNİ AZALTIR 

İçerisinde bol miktarda B6 vitamini bulunmaktadır. Bu da kişinin depresyona girme ihtimalini düşürmektedir. Bu nedenle bol miktarda tüketilmesi önerilen bir meyvedir. 

UZUN SÜRE TOKLUK HİSSİ SAĞLIYOR 

Özellikle uzmanlar tarafından Ramazan aylarında iftar ve sahurlarda tüketilmesi tavsiye edilir. Hem uzun süre tokluk hem uzun süre tok tutmanızı sağlar. 

ENFEKSİYON OLUŞUMUNU ÖNLÜYOR 

Karpuz enfeksiyon oluşumunu da önlemektedir. Özellikle idrarda oluşan enfeksiyonları önlemektedir. Su oranı oldukça yüksek olan bir meyvedir bu da böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır. Vücudun su ihtiyacını gideren karpuz, karaciğer ve ciltte yağ bezlerinin oluşmasını engeller.

KARPUZ VE PEYNİR İKİLİSİNE AMAN DİKKAT!

Karpuzun vazgeçilmezi hepinizinde bildiği gibi peynirdir. Fakat uzmanların bu konuda uyarıları bulunuyor! Bazı diyetisyenler aşırı tüketilen peynir ve karpuzun kiloya neden olabileceğini vurguluyor. Bu nedenle iki dilim karpuz ve iki dilim peynirden başka tüketilmesi öneriliyor! 

KARPUZ ÇEKİRDEKLERİ YENİR Mİ? 

Karpuz çekirdekleri çiğ olarak tüketilmez. Anca haşlayarak ya da kavurarak tüketebilirsiniz. Uzmanlar karpuz çekirdeğinin içindeki yağın zararı olmadığını ancak tuz ile kavrulduğudan vücudun tuz oranını artırabileceğini söylüyor. 

 

Yorumlar