Topuk çatlaklarına doğal tedavi karbonat sürün!

Topuk çatlakları nasıl tedavi edilir? Topuk çatlağı tedavisi nasıl yapılır? Evde uygulayacağınız bu bitkisel tedavi yöntemleriyle topuk çatlaklarından kurtulun!

Topuk çatlaklarına doğal tedavi karbonat sürün!

Özellikle kadınlarda daha fazla görülen bu sorun görsel anlamda oldukça rahatsız edici bir durumdur. Havaların soğumasıyla birlikte bu problemden şikayet edenlerin sayısıda artmaktadır. Topuk çatlaklarından kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri var. Bu yöntemler sayesinde ilk kullanımdan itibaren topuklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Peki topuk çatlakları evde nasıl tedavi edilir? İşte bu sorundan kurtulmanın doğal yolları! 

KARBONATLI SU İLE ÖLÜ DERİYİ TEMİZLEYİN

Bir leğenin üçte ikisini ılık su ile doldurun. Üzerine 3 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Karbonat suda eriyene kadar karıştırın. Eridikten sonra 10-15 dakika ayaklarınızı bu suda bekletin. Islanan ayaklarınızı topuk taşı ile ovun. Ovduktan sonra temiz su ile ayaklarınızı durulayın. Bu uygulamayı haftada iki kez yapabilirsiniz. Karbonat ölü hücreleri temizleyerek cildi rahatlatır.

LİMON SUYU VE GÜL SUYU SÜRÜN

Leğenin içine ayaklarınızı kaplayacak kadar ılık su doldurun. Suyun içine 1 çorba kaşığı tuz ekleyin. Üzerine 8-10 damla limon suyu, 1 çay kaşığı gül suyu, 1 çorba kaşığı gliserin yağı ilave edin. Ayaklarınızı bu karışımdan oluşan suda 15-20 dakika bekletin. Beklenen süre sonunda topuk taşı ile topuklarınızı ovun. Bir kasenin içinde 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı gül suyu, bir çay kaşığı gliserin yağını karıştırın. Ovma işleminden sonra hazırlanan karışımı topuklarınıza sürün. Ayaklarınızı yıkamadan çorap giyerek bu şekilde yatın. Ertesi sabah ılık su ile ayaklarınızı yıkayın. Topuklarınız yumuşayıncaya kadar birkaç gün boyunca bu ayak maskesini uygulayabilirsiniz. Limon suyu asidik özelliği ile sert ve kuru cildi iyileştirir. Gliserin yağı cildi yumuşatır. Gül suyu çatlakların iyileşmesine yarar sağlar.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI İLE AYAKLARINIZI NEMLENDİRİN 


Hindistan cevizi yağı iyi bir nemlendiricidir. Gece yatmadan önce iki yemek kaşığı hindistan cevizi yağı çatlamış topuklara sürülür. Üzerine çorap giyilerek yatılır. Ertesi sabah ayaklar ılık su ile yıkanır. Birkaç gün boyunca bu uygulama tekrarlanır. Bu şekilde kuru cilt nemlendirilerek ölü deri atılır. Hindistan cevizi yağı cilde derinlemesine nüfuz eder. Cildi besler.

ÇAY AĞACI YAĞI ÇATLAK TEDAVİSİNE BİREBİR 

Bir kabın içinde 5-6 damla çay ağacı yağı ile bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın. Hindistan cevizi yağı yoksa bir yemek kaşığı zeytinyağı kullanabilirsiniz. Yağ karışımını çatlak olan kısımlara sürün. Bir iki dakika bu şekilde masaj yapın. Uygulamadan sonra çorap giyerek uyuyun. Çay ağacı yağı cildi temizleyerek nemlendirir. Düzenli kullanımla yumuşaklık sağlar. Çay ağacı yağını tek başına kullanmamanızı tavsiye ederiz. Tek başına kullanıldığında deride döküntülere sebep olabilir.

 

Yorumlar