Depresyona hangi yiyecekler iyi gelir cevizi hayatınızdan çıkarmayın!

Depresyonu önlemek için ne yapılmalı? Depresyona hangi yiyecekler iyi gelir? Sürekli olarak kendinizi depresif hissediyorsanız bu besinleri mutlaka tüketin!

Depresyona hangi yiyecekler iyi gelir cevizi hayatınızdan çıkarmayın!

Depresyona yakalanma olasılığı havaların soğuk olduğu dönemlerde daha fazla olmaktadır. Bunun nedeni ise vücudun güneş ışığından az yararlanmasıdır. Beyinde yer alan seratonin maddesi insanın ruh halini etkilemektedir. Güneş ışığıyla doğrudan bir ilgisi olan serotonin maddesi kış aylarında azalmakta bu da depresyona neden olmaktadır. Fakat depresyonu önleyecek besinlerde bulunmuyor değil. Tükettiğiniz besinlerle beyindeki serotoninin salgılanmasına yardımcı olabilirsiniz. Peki depresyonu önlemek için ne yapılmalı? Depresyona hangi yiyecekler iyi gelir? İşte tüm merak edilen bu soruların cevaplarını  Dr. Öğretim Üyesi Tuba Kayan Tapan'dan öğrendik. 

OMEGA 3 ASLA HAYATINIZDAN ÇIKARMAYIN 

Ceviz,balık,semizotunda bolca bulunan omega 3 depresyonu önlediği için depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Kış aylarında özellikle sonbaharda balıklar bollaşmaktadır. Haftada üç gün balık tüketimi günlük omega 3 gereksinimini karşılayacaktır. Balık yenilmiyorsa balık hapı tavsiye edilmektedir. Yapılan çalışmalar balık tüketiminin abdominal yağlanmayı önlediği kanaatindedir. 

YÜRÜYÜŞ YAPMAYI HAYATINIZDAN ÇIKARMAYIN 

 Kış aylarında kilo almanın en önemli nedenlerinden biri de bireyin yaz aylarına göre daha az hareket etmesinden kaynaklanmaktadır.Hava soğukluğundan dolayı yürüyerek gidilecek yerlere bile araçla gidildiğinden,kişi  daha az hareket etmektedir.Yine mevsimsel koşullardan dolayı sosyal aktiviteler daha azdır. Televizyon başında geçen saatlerde oldukça uzundur.Yüksek karbonhidratla beslenmek ve hareketsiz kalmakta, kilo alımını arttırmaktadır. 

ANTİOKSİDANLAR DİNÇ KALMAYI SAĞLIYOR

Antioksidandan beslenmek insanın daha dinç kalmasını sağlıyor. Buna bağlı olarak sabah yorgun uyanmayı önler ve mutsuz, karamsar ruh halini ortadan kaldırır. Selenyum eksikliği depresyona ve mutsuzluğa neden olur. Yumurta, tam tahillar,brezilya fındığı ve ton balığı selenyum zengini besinlerdir. 

B12 VİTAMİNİ İLE DEPRESYONA DUR DEYİN 

Vücuttaki b12 vitamini eksikliği, sinir sisteminde oldukça etkilidir. B12;yumurta,et,süt,yoğurt gibi hayvansal ürünlerde yoğun olarak bulunmaktadır.  Endorfin ve serotonin hormonu, yüksek proteinli besinler sayesinde artmaktadır.Sonbahar aylarında protein içeriği yüksek beslenmek, üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir.Aynı zamanda b12 vitamini içermesinden dolayı, oluşabilecek depresyon ve bunalım halini ortadan kaldırmaya da yardımcı olacaktır. 

 AVOKADOLU KİNOA SALATASI
 1 adet avokado, 1 su bardağı kinoa,  1 adet kırmızı biber,  1 orta boy kırmızı soğan
 1 yemek kaşığı zeytinyağı,  1 adet limonun suyu,  1 tutam tuz,  2-3 adet çeri domates

HAZIRLANIŞI: 

Bir su bardağı kinoayı iki su bardağı su ile suyunu çekene kadar haşlayın. Limon suyu, zeytinyağı ve tuzu kinoaya ekleyin. Soğanları ve kırmızı biberi küçük küçük doğrayıp bir adet avokado ile karıştırın. Karşımı kinoa ile birleştirin ve domates ile süsleyip servis edin

Yorumlar