Giysiden sakız lekesi nasıl çıkar buz sürerseniz...

Kıyafetten sakız lekesi nasıl çıkar? Bir yapıştı mı çıkmak nedir bilmeyen sakız lekesinden kurtulmanın 9 kolay yolunu sizler için araştırdık!

Giysiden sakız lekesi nasıl çıkar buz sürerseniz...

'Asla benim başıma gelmez' demeyin. Sakızdır bu nereden bulaşacağı belli olmaz. Bir yapıştı mı çıkmak nedir bilmeyen sakız lekesini yaşayanlar çok iyi bilir. Oldukça inatçı ve zor bir leke olan sakız lekesinden kolayca kurtulmanın yollarını sizler için araştırdık. İşte sakız lekesinden kurtulmanın 9 kolay yolu! 

MAYONEZ

Saç, ayakkabı ya da elbisedeki sakızı çıkarmak için en etkili yollardan biridir. Mayonez alın ve sakızın yapmış olduğu bölgeye uygulayın. Parmak ya da bir tarak yardımı ile sakızı temizleyin

DONDURUN

Eğer hassas bir kumaştan sakızı çıkarmak isterseniz, giysiyi plastik bir torbaya koyun ve buzluğa yerleştirin. Birkaç saat kaldıktan sonra kumaştan sakızı rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

FISTIK EZMESİ 

Saçınızı sakızdan kurtulmak için fıstık ezmesini kullanabilirsiniz. Saçınızın yapışan bölümüne fıstık ezmesi uygulayın ve istenen sonuçu elde etmek için musluk suyu altında iyice yıkayın.

BUZ:

Saça yapışan sakızı çıkarmak için kolay ve basit yol buzdur. Saçınızın yapışan yerine bir beze sarılı buz koyun. Soğuk sakızın sertleşmesine ve daha kolay çıkmasını sağlar. Bu yöntemi ayakkabı, giysi ve halı üzerine yapışan sakızlar için de uygulayabilirsiniz.

PİŞİRME YAĞI

Saçınıza yapışan sakızı çıkarmak için herhangi bir yemeklik yağı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sakızın bulunduğu bölgeye yağ sürün. Ardından parmaklarınızla veya bir tarakla sakızı çıkarmaya çalışın.

VAZELİN

Sakız yapışan bölgeye vazelin sürün. Sonra elinizle veya tarakla bu alanı temizleyin

SİRKE 
Elbisenize sakız yapışmış ise o zaman çıkarmak için beyaz sirke ve diş fırçası kullanın. Sakızın yapışan bölgesine sirke sürün ve diş fırçası ile fırçalayın

KUM

Kum, özellikle ayakkabıların altına yapışan sakızı çıkarmak için etkilidir. Yere biraz kum serpin ve üzerinde ayakkabınızla yürüyün. Sonra ayakkabı altından çıkıncaya kadar ovun

SAÇ KURUTMA 

Sakızı yumuşak hale getirmek için saç kurutma makinasını kullanabilirsiniz.. Yumuşayan sakızı elinizle çekip çıkarabilirsiniz. Bu halı üzerine yapışan sakızı çıkarmak için etkili bir yoldur.

Yorumlar