Yaz aylarında beslenme nasıl olmalıdır karpuz ve peynir vazgeçilmezi oynuyor!

Yaz aylarında beslenme nasıl olmalı? Yaz aylarında beslenmede dikkat edilmesi gereken besinler nelerdir?

Yaz aylarında beslenme nasıl olmalıdır karpuz ve peynir vazgeçilmezi oynuyor!
-A A+

Sıcak havaların bastırmasıyle beraber çok fazla sıvı tüketimi yapıyor, aynı zamanda bu mevsimlerde normalinden çok daha fazla besinlerin tüketimine eğilimimiz artıyor. Bunun yanında beslenme düzenimiz bir yanda olumsuz yönde etkilenirken bir yanda tükettiğimiz besinler bizi rahatlatıyor. Peki yaz mevsiminde beslenme nasıl olmalı hangi besinden ne ölçüde tüketmemizgerek? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı...

YAZ AYLARINDA BU BESİNLERDEN OLABİLDİĞİNCE UZAK DURUN!

Terlemeyle birlikte vücutta su, sodyum ve potasyum gibi birçok mineral kaybı meydana gelir. Bu nedenle sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde 2-3 litre su içilmelidir. Artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli miktarda sıvı ve tuz alımının yanı sıra dengeli beslenmek oldukça önemlidir” Yaz aylarının, sağlığımızı kimi zaman olumsuz etkilediğini, bu nedenle beslenmeye ekstra özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu; artan hava sıcaklıkları nedeniyle hafif yemekler tüketmenin sağlık açısından faydalı olduğunu belirtti. Hamur işi ve kızartma gibi yağlı yiyeceklerden uzak durup; onun yerine etli ya da zeytinyağlı sebze yemekleri, salata türleri, yoğurt, cacık, az tuzlu peynirler, meyveler gibi hafif yiyeceklerin tercih edilmesi gerekiyor.

YAZ MEVSİMİNİN EN FERAHLATICI MEYVESİ: KARPUZ

Yaz aylarında en sık tüketilen meyvelerden biri olan karpuzun, likopen, potasyum ve A vitamininin öncüsü olan karotenoidler kaynağıdır. Küçük bir dilim karpuzun (200g) 75 kalorilik enerjiye sahiptir. Sağlık deposu karpuzun yaz aylarının en ferahlatıcılarından biride meyvelerdir. Karpuzun yüzde 90’ı sudan oluşuyor. Bu nedenle yaz aylarında tüketilmesi oldukça uygun. Karpuz ayrıca diğer meyveler gibi yağ ve protein içermez. Enerji kaynağının hemen hepsi karbonhidratlardan gelir. Bu nedenle porsiyon kontrolü çok önemli.

KARPUZ-PEYNİR İKİLİSİNİN BİLİNÇLİ TÜKETİLMESİ GEREK

Ara öğünlerde, yemek sonralarında meyve olarak tek başına yenebilen karpuz, sofraların vazgeçilmezi peynir ile yazın en sevilen ikilisi. Karpuz-peynir ikilisinin doyurucu, sağlıklı, hafif, pratik ve ekonomik oluşuyla da ideal bir ana öğün tercihidir. Özellikle yemek hazırlamak için zamanı olmayanların ve mutfakta çok fazla zaman harcamak istemeyenlerin, kilo kontrolüne dikkat etmek isteyenlerin en sık tercih ettiği ikilidir. Yaz sıcaklarının kavurucu etkisiyle terle kaybedilen suyun, potasyumun ve sodyumun karpuz-peynirle kolayca yerine konulmaktadır. “Karpuz, yoğun olarak su ve fruktoz şekeri içerdiğinden diyabet hastalarının kan şekerini kolayca yükseltebilir. Bu nedenle miktar olarak kontrollü yenmesi ve kan şekeri yükselmesini kontrol edebilmek için yanında iyi bir protein kaynağı olan peynirin tüketilmesi, peynirin de az tuzlu olanlarının tercih edilmesi gerekiyor.