Burun kuruluğu nasıl geçer odanızı nemlendirin!

Burun kuruluğu nasıl önlenir? Kışın kuruyan ve tıkanan burnunuz için evinizde uygulayabileceğiniz basit yöntemleri sizler için hazırladık!

Burun kuruluğu nasıl geçer odanızı nemlendirin!

Burun kurumasına neden olan şey genellikle kuru havadır. Burun çekilen soğuk havayı ısıtmakta ve zararlı maddelerin akciğere gitmesini önlemektedir. Bu nedenle de bir süre sonra burunda kuruma meydana gelmektedir. Burunda meydana gelen kuruma, fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olmaktadır. Aşırı kuru burun kişiyi bir süre sonra çok rahatsız etmeye başlıyor ve kuru burun nedeniyle burunda tıkanıklık, kaşıntı ve yanma meydana geliyor. Bunlara engel olabilmek için yapabileceğiniz pratik çözümleri  Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar'dan öğrendik. İşte burun kuruması için pratik çözümler! 

KAŞINTI YANMA VE KABUKLANMAYA YOL AÇMAKTADIR 

Burun içi kuruluğu genel olarak rahatsız edici bir durumdur. Genellikle ağrılı geçen bir süreçtir. Burun kuruluğu için buhar inhalasyonu, nemlendirici ve burun spreyleri kullanılmaktadır. Kuru burunun herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat tedavi edilmezse zaman içerisinde kaşıntı, yanma, kabuklanmka ve tıkanıklık gibi rahatsız edici semptomlara neden olmaktadır. 

BUHAR SOLUMAYI DENEYİN 

Burun kuruluğu problemi yaşıyorsanız buhar solumayı denemelisiniz. Buharı, sıcak su torbasından, sıcak duştan ve banyo, saunadan sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmniz gereken bir husus bulunuyor ki o da şudur. Cildinizi yakmaktan kaçınmalısınız. Suyun kaynamadığından veya aşırı sıcak olmadığından emin olmalısınız. 

ODANIZI NEMLENDİRMEYE ÖZEN GÖSTERİN 

 Burun tıkanıklığıı hafifletmenin en etkili yolu burnu nemlendirmekten geçiyor. Böylece evlerinizde, ofislerinizde klima ve merkezi ısıtma nedeniyle kaybedilen nemin yerini alabileceksiniz. İdeal nem oda sıcaklığı 30-50 arasında değişmektedir. 

 BOL SU İÇMELİSİNİZ 

 Bol su içmenin faydasını bilmeyen yoktur. Sağlığımıza çok fazla derece yarar sağlayan bu davranış burnun memli kalması içinde önem taşıyor. Çok az su içmek vücudun dokularının kurumasına neden oluyor. 

TUZLU BURUN SPREYLERİ İLE BURNUNUZU YIKAYIN

Kuru burunun en önemli tedavisi tuzlu burun spreyidir. Tuzlu burun spreyleri burun pasajlarını nemlendirmeye yardımcı olmaktadır. Burun içerisindeki kiri, tozu ve polenleri temizlemektedir. Tuzlu burun spreylerini eczanelerden temin edebilirsiniz bunun yanı sıra evde kendiniz basit malzemelerle de hazırlayabilirsiniz. İşte evde burun spreyi hazırlamanın kolay yöntemini sizler için hazırladık! 

MALZEMELER: 

Nazal pasajları tahriş edebilecek koruyucu içermeyen iyotsuz tuz, karbonat, bir bardak içme suyu, küçük ince bir sprey şişesi veya 50 cc.’lik boş şırınga (iğnesiz)

salin solüsyonu yapılışı (yetişkinler için):

Üç çay kaşığı tuzu bir çay kaşığı kabartma tozuyla karıştırın ve karışımı küçük hava geçirmez bir kapta saklayın.

Bir çay karışımı suya ekleyin, çözeltiyi sprey şişesine veya şırıngaya dökün.

KULLANIM ŞEKLİ: 

Başı öne doğru eğin, burun içinden yavaşça nefes alın ve solüsyonu her burun deliğine bir veya iki kez püskürtün.

Yorumlar