Domates güvesi nasıl önlenir işte en etkili çözüm yolları!

Domates güvesi nasıl önlenir? Domates güvelerine kesin çözüm nedir? Nasıl engellenir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Domates güvesi nasıl önlenir işte en etkili çözüm yolları!

Domatesin en önemli hasarlarından bir tanesi de domates güvesidir. Ege ve Akdeniz bölgesinde çok fazla görülen domates güvesi domatese ciddi anlamda zarar vermektedir. Peki domates güvesi nasıl önlenir? Domates güvelerinin kesin çözümü nedir? İşte tüm merak edilen soruların yanıtlarını içeriğimizden bulabilirsiniz. 

DOMATES GÜVESİNE ÇÖZÜM YOLLARI

Öncelikli olarak yapmanız gereken şey domatesleri kaldırdığınız zaman kullanmasanız bile, koyduğunuz kutu, sepet ya da kilerde muhafaza ederken muhakak üzerine güve spreyi sıkmalısınız. Bu nedenle tüketeceğiniz zamanda bol suyla yıkmanız çok büyük önem taşıyor. 

FEROMON TUZAĞINI KURUN 

 Domates güvesi (tuta) için feromon tuzağını kurunuz. Bir feromon kapsülünün etkisi 6 hafta sürmektedir. O nedenle her 6 ayda bir yerine yenisi alınız.

SU TUZAĞI KURABİLİRSİNİZ 

Domates güvelerini yakalamanın bir başka yolu da su tuzağı kurmaktır. 40-60 cm'lik su dolu kapların içerisine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatınız. Kenarlarına, feromon kapsülleri koyunuz. Feromona gelen güveler suya düşerek ölmektedir.

 

Yorumlar