Evde doğal çamaşır suyu nasıl yapılır hem pratik hem sağlıklı!

Evde doğal çamaşır suyu nasıl yapılır? Hiç kimyasal kullanmadan evde doğal ürünlerle çamaşır suyu yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte tarifi!

Evde doğal çamaşır suyu nasıl yapılır hem pratik hem sağlıklı!

Kadınların vazgeçilmez temizlik malzemelerinden biri de çamaşır suyudur. Fakat içerisinde bulundurduğu kimyasallar nedeniyle, çamaşır suyunu çok fazla solumak ciğerlere zarar vermektedir. Temizliğin neredeyse demirbaşı olan çamaşır suyunu evde yapmaya ne dersiniz? Hem de hiç kimyasal kullanmadan. Peki evde doğal çamaşır suyu nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir? İşte tarifi! 

MALZEMELER:

1 fincan oksijenli su, 1/2 su bardağı sirke,1/2 su bardağı su, sprey şişesi, cam ölçme fincan, 1 çorba kaşığı limon suyu, isteğe göre esansiyel yağ

HAZIRLANIŞI:

Çamaşır suyunu hazırlamadan önce bilmeniz gereken en önemli detay, karışımın koyu renk bir saklama kabının içinde yapılmasıdır. Eğer şişenin rengi açıksa, üzerine kılıf geçirebilir ya da sprey boyalarla şişeyi boyayabilirsiniz.Yukarıda bahsedilen tüm malzemeleri cam ölçme fincanı ile birbirine karıştırın. Çamaşır suyunun hoş kokması için hazırlayacağınız karışımın içerisine 20 dakika kadar damla akıtabilirsiniz.

Not:  Hazırladığınız çamaşır suyunun ömrü 1 aydır. 

Yorumlar