Evde çiçek nasıl bakılır fazla su vermeyin!

Evde çiçek nasıl bakılır? Evinizde çiçek bakmayı seviyorsanız, onlara daha uzun yaşamalarını sağlayacak bu 6 öneriyi mutlaka uygulayın!

Evde çiçek nasıl bakılır fazla su vermeyin!

Çiçekleri çok seviyorsunuz. Ama aldığınız çiçeği bir türlü yaşatmayı başaramıyorsunuz. Bir süre sora kuruyup kararıyor. Ne yaparsam yapayım bakamıyorum diyorsanız bu yazımız tam size göre. Çiçek bakımı dikkat isteyen bir konudur. Bu nedenle bazı hususlar bu noktada önem taşıyor. Peki evde çiçek nasıl bakılır? İşte evde çiçek bakmanın 6 püf noktası! 

EVİNİZE UYGUN ÇİÇEKLERİ SEÇİN 

Söz konusu bitkiler olduğunda, ortamdaki nem önem taşıyor. Bu yüzden evinize uygun olan çiçekleri seçmeniz çok büyük önem taşıyor. Örneğin, tropikal bitkilerin neme daha çok ihtiyacı vardır. Ama ısı oranı daha düşük bir yerde yaşıyorsanız, daha fazla nem sağlamanın da yoları bulunmakta. Saksının dibine çakıl yerleştirmek ya da saksıyı su dolu bir çanağın içine koymak buna örnektir. Sprey şişesi ile yaprakları nemlendirmek de bir diğer seçenektir.

FAZLA SU VERMEK ÇİÇEĞİ ÇÜRÜTÜYOR 

Çiçekleri sularken daha fazla suladığınız zaman ona iyilik yapmış olmuyorsunuz. Aksine köklerinin çürümesine neden oluyorsunuz. Bu yüzden yeterli miktarda sulayın.aşlar ve diğer drenaj ürünleri doğru dengeyi tutturmanıza yardımcı olabilir. Sulama aralarında toprağın kuruması izin vermek de çiçeklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

ÇİÇEKLERİNİZİN TÜRÜNE UYGUN GÜN IŞINI BELİRLEYİN 

Çiçek bakımında önemli olan noktalardan biri su iken diğeri de tabiki gün ışığıdır. Çiçeklerinizi evinizin gün ışığı alan bölgelerine yerleştirin. Türlerine göre, direk güneş ışığına ya da gölgeye ihtiyaç duyarlar. Eğer az ışık isteyen çiçekleri direk güneş ışığı alan yerlere koyarsanız, yaprakları kararmaya başlar.

 ÇOK FAZLA GÜBRE EKMEYİN 

Çiçeklerinize fazla gübre eklemek etkileyici bir büyümeye sebep olur ama çok fazla eklemek saksını değiştirmek zorunda bırakabilir ve özellikle yaz mevsiminde zararlılar için cazibe merkezi haline getirir. Bitkiler için genel bir kural, genellikle ilkbahar ve yaz olan büyüme dönemleri boyunca çözünür bir gübre ile 3 kez desteklemektir.

AKILLI TERCİHLER YAPMALISINIZ 

Aldığınız her çiçeği siz de öldürüyorsanız akıllıca tercihler yapmayı deneyin. Yani şöyleki kolay bakılan türlere yönelmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, Afrika menekşesi ve aloevera nispeten düşük bakım ister ve sıkı bir sulama zamanlaması gerektirmezler.

YERLERİNİ ÇOK SIK DEĞİŞTİRMEYİN  

 Bitkilerinizi yeniden düzenlemek size cazip gelebilir ama ev hayvanları gibi ev çiçekleri de fazla yer değiştirmekten hoşlanmazlar. Onun için en uygun ışığı sağlayabildiğiniz köşeyi bulduğunuzda, çiçeğin yerini değiştirmemelisiniz.

Yorumlar