Rapunzel sendromu nedir ruhsal bozuklukları olan insanlarda görülüyor!

Rapunzel sendromu nedir? Bir tür saç yeme hastalığı olarak bilinen bu sendrom hakkında tüm merak edilenleri sizler için hazırladık!

Rapunzel sendromu nedir ruhsal bozuklukları olan insanlarda görülüyor!

Bu konu günümüzde çok fazla araştırılan ve konuşulan bir konudur.Peki rapunzel sendromu nedir? İnsanlarda saç yeme nedeniyle görülen bir tür bağırsak rahatsızlığı olan bu hastalık hakkında merak edilenleri sizler için derledik. 

 ZİHİNSEL ENGELLİ YA DA RUHSAL BOZUKLUKLARI OLAN İNSANLARDA GÖRÜLÜYOR

Bu hastalık zihinsel engelli ya da ruhsal bozuklukları olan insanlarda görülüyor. Bir tür saç yeme hastalığıdır.  Bu sendromun asıl nedeni 'trikofaji' olarak adlandırılan bir davranış bozukluğundan gelir. Rapunzel sendromu yaşayan insanlar saçlarını yutarak bağırsaklarda ciddi bir zarar oluşmasına neden oluyorlar. .Rapunzel rahatsızlığı 'trikotilomani' ismi verilen yani kendi saçını çekme davranışına sahip insanlarda daha sık görülüyor. Belirtileri; Midede birikmiş ve bağırsakta bulunan saç yığını, bağırsakta büyük çapta tıkanmalar,psikiyatrik ve zihinsel engelli bozukluklar,saç koparma

CERRAHİ MÜDAHALE GEREKEBİLİYOR

Bu tarz vakaların çoğunda cerrahi müdahale gerekir. Bağırsakta ve midede biriken saçların cerrahi yöntemle alınması gerekir. Bunun dışında saç yumağını kimyasallarla çözüp, lazer yardımıyla küçük parçalara ayırarak ağızdan mideye uzanan bir tüple de almak mümkündür. Özellikle bu sendromu yaşayan hastaların mutlaka psikolojik tedavi de görmesi gerekiyor. Rapunzel sendromuna sahip bazı kişilerin, demir eksikliği veya çölyak hastalıkları tedavi edildikten sonra saç yemeyi kestikleri gözlemlendi.

Yorumlar