Evde doğal gıda boyası yapımı istediğiniz her rengi yapabilirsiniz!

Evde doğal gıda boyası nasıl yapılır? Hamur işleri gibi besinlerde gıda boyası kullanmayı sevenler için evde pratik bir şekilde hazırlamanın yollarını derledik!

Evde doğal gıda boyası yapımı istediğiniz her rengi yapabilirsiniz!

Evde hamur işleri yaparken gıda boyası kullanmayı sevenlerdenseniz size harika bir önerimiz var. Dışarıdan aldığınız kimyasal barındıran gıda boyaları yerine evde kendi gıda boyanızı yapmaya ne dersiniz? Üstelik hem sağlıklı hem de çok fazla vakit almadan hazırlayabileceksiniz. Peki evde doğal gıda boyası nasıl yapılır? Malzemeleri neler? İşte gıda boyası hazırlamanın kolay yolları! 

PEMBE 

Pembe gıda boyası yapmak için 3 adet orta boy pancarı alın ve ortadan kesin. Suyun içine atıp, haşlamaya bırakın. Bu sırada içine bir bardak şeker ve bir paket kabartma tozu koyun. Kaynama işlemi bittikten sonra pancar suyunu süzüp daha sonra kullanmak üzere buzdolabında saklayalım.

YEŞİL 

Evde bulunan ıspanakla yeşil gıda boyasını hazırlayabilirsiniz. Bunun için 10 yaprak ıspanağı alalım ve suyun içinde haşlayın Haşlanan ıspanakları blenderdan geçirip oluşan suyu buzdolabında saklayalım. 

KIRMIZI 

Keklere, pastalara hatta kurabiyelere renk verirken en çok kullanılan gıda boyası kırmızıdır. Kırmızı gıda boyası yapmak için lazım olan bir adet kırmızı pancar ile bir su bardağı su. Bunun için pancarı parçalara bölelim ve suyun içine atın Pancarı suyun içinde haşladıktan sonra süzdürüp suyunu çıkarın. Süzülen suyu buz kalıplarına koyun. Gıda boyanız hazır. ,

TURUNCU 

Turuncu gıda boyası hazırlamak için 3 adet havucu soyun. Havuçları 2 bardak suyun içine atıp haşlayın. Tamamen yumuşayana kadar haşlama işlemine devam edin. Bu işlemin ardından havuçları haşlama suyunun içinde blenderdan geçirin. Oluşan karışımı buz kalıplarına ya da küçük kek kalıplarına koyarak buzlukta saklayalım. 

MOR 

Mor gıda boyası elde etmek için 6 adet mor lahana yaprağını alıp doğrayın. Doğradığınız lahanaları beş bardak suyun içine atın ve kaynatın. Kaynayan lahana suyunu süzün ve oluşan mor suyu buz kalıplarına koyarak daha sonra kullanmak üzere saklayalım. 

Yorumlar