İyi pilav nasıl yapılır içine 1 tane küp şeker atarsanız...

İyi pilav nasıl yapılır? İyi pilav yapmanın püf noktaları neler? Tane tane ağızda dökülen pilavı nasıl yapabileceğinizi sizler için araştırdık.

İyi pilav nasıl yapılır içine 1 tane küp şeker atarsanız...

 Her yemeğin olduğu gibi iyi pilav yapmanın da püf noktaları bulunuyor. Yemekler arasında ayrı bir yerde tutulan pilav yapmak oldukça zor görünen püf noktaları bulunan bir yemektir.  Hatta büyüklerimizin 'pilav yapmayı bilen her yemeği yapar' gibi bir lafı bile var. Kimi kadın pilavının lapa lapa olduğunu söylerken kimisi de tane tane döküldüğünü söylüyor. Peki pilavın güzel olmasını belirleyen ölçüt nedir? İyi pilav nasıl yapılır? Pilav yapmanın püf noktaları neler? İşte iyi bir pilav yapmak için izlemeniz gereken 5 adım!

BOL SUYLA YIKAMAK ÖNEMLİ! 

Pirincinizi ıslattıktan sonra defalarca yıkamaya özen gösterin. Süzgeçe koyduğunuzda tamamen altından tertemiz su akana kadar yıkamak çok önemli. Nişasta pirinç tanelerinin yapışmasının en büyük nedeni. Bu nedenle ilk aşamada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta nişastadan temizlenene kadar yıkamak olamalıdır. 

1 TANE KÜP ŞEKER ATIN 

2 bardak pirinçten yaptığınız pilava 1 adet küp şeker atın. Çok az olduğu için tatlılık vermiyor ama tadı bir başka oluyor. Bunu denediğinize asla pişman olmayacaksınız. 

KULLANDIĞINIZ YAĞA DİKKAT EDİN 

 Yağ olarak tereyağ ve sıvıyağ karışımı kullanın. Tereyağ lezzete yardımcı olurken, sıvıyağ pilavı ayna gibi parlatıyor. Bu nedenle sadece bir yağ kullanmak yerine ikisini karıştırarak yapmayı deneyin. 

EN SON TUZU EKLEYİN 

Tuzu sonra: Eğer pilavınızı kavurarak yapıyorsanız tuzu kavururken değil de suyunu ekledikten sonra ekleyin. Bunun sebebi tuzun pirinçlerin kırılmasına neden olmasıdır. Ne kadar sona saklarsanız pirinçleriniz o kadar iyi görünecektir. Fakat bunu yaparken unutmamaya özen gösterirseniz iyi olur. 

 

Yorumlar