Ekmeklerin bayatlamaması için ne yapılmalı israf etmek istemiyorsanız...

Ekmeklerin bayatlamaması için ne yapılmalı? Ekmek tasarrufu yapmak adına yenmeyen ekmeklerin nasıl saklanması gerektiğini sizler için araştırdık!

Ekmeklerin bayatlamaması için ne yapılmalı israf etmek istemiyorsanız...

Ülkemizde en çok tüketilen aynı zamanda da en çok çöpe atılan besinlerin başında hepinizinde bildiği gibi ekmek gelmektedir. Özellikle kalabalık ailelerde nasıl olsa yetmez diyerek alınan ve tüketilmeyen ekmekler israfa neden oluyor. Çünkü doğru bir şekilde saklanmadığı için bayatlayıp küfleniyor. Peki ekmeğin bayatlamaması için ne yapılmalı? Ekmeği küflenmesi nasıl önlenir? İşte ekmeği doğru saklamak adına bilinmesi gereken tüm püf noktaları sizler için hazırladık! 

İHTİYACINIZ KADAR EKMEK ALMAYA ÖZEN GÖSTERİN 

Ekmek alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, eğmeğin taze çıkıp çıkmadığından emin olmak. Mümkünse ihtiyacınızdan daha fazla ekmek almamayı tercih edin. Herzaman arta kalan ekmekler her ne olursa olsun bayatlıyor  bunu hatırlayıp, ihtiyacınız kadar ekmek alın. 

POŞETİN AĞZINI SIKI SIKIYA KAPATIN 

Ekmeğin kurumasına ve bayatlamasına neden olan en önemli faktör poşetinin açıkta kalmasıdır. Bu nedenle ekmeği sakladığınız yerin açık alan olmamasına dikkat edin. Poşetin ağzını kapatmayı ihmal etmeyin. 

EKMEK SICAKKEN KABUĞUNU KOPARIYORSANIZ...

Özellikle hepimizin yapmaktan hoşlandığı bir davranış var ki bu davranıştan özellikle vazgeçmelisiniz. Ekmek sıcakken kabuğunu koparıyorsanız bu ekmeğin bayatlamasına neden oluyor. 

EKMEYİ DİLİMLEYEREKTÜKETMEYE ÖZEN GÖSTERİN 

Ekmeği tüketmeden önce mümkün olduğunca dilimlemeye özen gösterin. Dilimlenene ekmek aynı zamanda tazeliğini de korumaktadır. Bu nedenle aldığınız ekmekleri dilimleyerek tüketmeye özen gösterin. 

EKMEKLERİ POŞETLEYEREK BUZLUKTA SAKLAYIN 

Ekmeğinizi taze bir şekilde saklamak istiyorsanız ekmekleri poşetleyerek buzlukta saklayın. Yemeden önce (45 dakika önce) ekmekleri buzluktan çıkartınız biraz mülayim hal aldıktan sonra ekmekleri ısıtınız aynı tatta ve ilk fırından çıkmış gibi olacaktır.

NEMLİ ORTAMLARDA BIRAKMAYIN 

Mümkün olduğunca ekmekleri nemli ortamlardan uzakta bir yerde muhafaza etmeye özen gösterin. Nemli ortamlarda saklanan ekmekler herzaman için küflenmeye meyillidir. 

EKMEK SEPETİNİ SİRKELİ BEZLE SİLİN 

Ekmeklerinizi ekmek sepetinde saklıyorsanız sepetin içerisini bir miktar sirke katılmış bezle silebilirsiniz. Sirke bayatlamaması için bir çözüm yolu olabilir. 

 

Yorumlar