Akalazya hastalığı belirtileri yutkunmada zorlanıyorsanız...

Akalazya hastalığı nedir? Belirtileri neler? Tedavisi var mı? İşte yemekte boğazda zorlanmaya neden olan akalazya hastalığına dair tüm merak edilenler!

Akalazya hastalığı belirtileri yutkunmada zorlanıyorsanız...

Bazı kişiler yemek yerken boğazında zorlanma yaşıyor. Özellikle yutkunma esnasında yaşanılan bu zorluğa neden olan şeyin ne olduğunu biliyor muydunuz? Bir sindirim problemi olan akalazya hastalığından bahsediyoruz. Kişilerin yemek sırasında boğazında zorlanmaya neden olan bu hastalık oldukça sinsi ilerliyor. Peki akalazya hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır? Akalazya hastalığına dair tüm merak edilenleri sizler için hazırladık.

KİŞİNİN YEMEK YERKEN ZORLANMASINA NEDEN OLAN BİR DURUMDUR

Akalazya hastalığı, yemek borusundaki kasların anormal çalışmasına neden olan, sinir hücrelerinin tahribatı sonucu gelişen nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Bu hastalık kişinin yemek yerken zorlanmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın ilk olarak ortaya çıktığı yıllar 1674'lü yıllar olarak tespit edilmiştir ve hayvanlarda ortaya çıkmıştır. Bir süre sonra bu hastalığı insanlarında yaşadığı belirlenmiştir.

HASTALAR GÖGÜS AĞRISI ŞİKAYETİ İLE DOKTORA GİTMEKTEDİR 

Akalazya hastalığına yakalanan kişiler doktora genellikle gögüs ağrısı ile gitmektedirler. Yemek artıklarının geri gelmesi ya da hiç gitmemesi durumu kişinin yaşadığı problemler arasında yer almaktadır. Bu hastalığın genetiksel bir durumu olabildiği gibi, enfeksiyonlar, diyabet, skleroderma, mide borusu kanseri gibi hastalıklarda akalazyaya neden olabilir. 

25-40 YAŞ ARASI KİŞİLERDE GÖRÜLMEKTEDİR 

Bu hastalık gene olarak 25 ve 40 yaş arası kişilerde görülmektedir. Bu hastalık oldukça sinsi ilerlemektedir. 

BİRÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR

Akalazya hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu hastalığın ilk belirtisi yemek sonrasında gögüste yaşanan ağrıdır. Bunun akabinde yutkunurken yaşanan zorlanma, yemek artıklarının yatarken ağza geri gelmesi, ani kilo kaybı, geğirme sırasında kötü koku, sürekli mide ağrısı nedeniyle iştahsızlık yaşanması,nefes almada tıkanıklık yaşama gibi belirtileri bulunmaktadır. 

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hastalık sinsice ilerleyen bir hastalık olduğundan dolayı erken teşhis edilmesi oldukça zordur. Kişinin bu belirtileri fark eder etmez bir uzmana görünmesi gerekmektedir. Yutma güçlüğü ile ortaya çıkan bu durum sonrası uzmanlar genelikle Akciğer filmi, yemek borusundaki basınç ölçümü, üst endeskopi ve fiziki muayene gibi testler uygular. Uzmanlar hastalığı ilaç tedavisi uygulayarak tedavi etmeye başlar. Bunun yanı sıra uzun süre yağlı besinler yenmemesi konusunda uyarılarda bulunur. Uzmanlar hastaya endoskopi yardımıyla da müdahale etmektedir. 

 

 

Yorumlar