Boyun ağrısı neden olur stresi hayatınızdan çıkarma zamanı!

Sık sık karşılaştığımız boyun ağrıları günlük hayattaki davranışlardan doğduğunuz biliyor muydunuz? Boyun ağrısı neden olur, nasıl geçer? İşte cevabı....

Boyun ağrısı neden olur stresi hayatınızdan çıkarma zamanı!

Hayatımızın bir çok alanında karşılaştığımız boyun ağrılarından kurtulmanın ipuçlarını Hastane Derindere Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Meral Kayacan Akman’dan öğrendik. Boyun ağrısı nasıl geçer? Boyun ağrısı neden olur? İşte boyun ağrısı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı...

UZUN SÜRELİ MASA BAŞI ORTURMALARINA DİKKAT!

Boyun ağrısından şikayetiniz varsa acıya rağmen mümkün olduğunca doğru hareket etmeye çalışın. Bilgisayar başında uzun süreli oturmanızı gerektiren bir işiniz varsa her iki saatte bir mola vererek vücudunuzu dinlendirin. Bunlar sırt ve boyun kaslarınızı gevşeterek boyun ağrısı çekmenizi engeller.

KALİTELİ UYKU ÖNEMLİ!

Uyurken seçilen pozisyon da boyun ağrılarınıza neden olabilir. Doğru yatış pozisyonu, omurganızı rahatlatmaya yardımcı olur. Bu nedenle boynunuza uygun yastık seçimi çok önemlidir. Sırt ve boynu ideal şekilde rahatlatan özel boyun yastıkları boyun ağrılarınızı engellemek için iyi bir alternatiftir.

OTURUŞLARINIZA DİKKAT EDİN!

Boyun ağrınızı önlemek istiyorsanız doğru oturma pozisyonuna dikkat etmeniz gerekir. Bilgisayarınızın ekranının merkezi göz hizanızda, kalçalarınız dizlerinizin biraz üzerinde; kollarınız ve bacaklarınız 90 derecelik bir açıda olmalıdır. Ayak tabanlarınızın tamamının yere basması ve sırtınızı arkaya dayamış olmanız gerekir. Ayrıca kolçaklı masa sandalyeleri omuzları rahatlatır.

BOYUN AĞRILARININ BİR NUMARALI ÇÖZÜMÜ ISI!

Isı, akut boyun ve sırt problemleri için rahatlama sağlayabilir. Ancak, ağrı iltihaplanmadan kaynaklanıyorsa ısı tam aksine yarar yerine zarar verebilir. Sıcak su torbasıyla yapılan kompres gerilimi azaltır ve hareket kabiliyetini artırır. Sıcak bir banyo bile kasları gevşetir ve boyun ağrısını hafifletir. Boynunuzu kış mevsiminde soğuk hava akımlarından korumak için mutlaka atkı ya da bir fular takın.

STRESTEN UZAK DURUN!

Kronik stres, boyun ve sırt ağrısının en sık görülen nedenlerinden biridir. Özellikle stres, omuz ve sırt bölgesinde giderek artan rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle, aktif stresinizi azaltmaya yönelik medikal tedavi, psikoterapi hobi gibi yardımcı faktörlerden yararlanın.

Yorumlar