Çorapla uyumanın faydaları nelerdir çorap giyip uyursanız...

Çorapla uyumanın faydaları nelerdir? Geceleri çoraplarınızı çıkarmadan uyumanın faydalarına inanamayacaksınız!

Çorapla uyumanın faydaları nelerdir çorap giyip uyursanız...
-A A+

Soğuyan havalarla birlikte ayaklarımızda ve ellerimizde üşüme hissederiz. Özellikle geceleri bazı insanların ayakları çok fazla üşür. Hatta bu nedenle çorapla yatanlar bile var.Bilmeden yaptığınız bu davranışın yararlarını biliyor musunuz? Çorapla uyumanın faydaları nelerdir? İşte uzmanların yanıtıyla çorapla uyumanın faydaları!

GENİŞLEYEN DAMARLAR KİŞİYİ UYKUYA HAZIRLIYOR 

Nörofizyolojist Francisco Puertas,uyuyabilmek için gerekli olan vücut merkez sıcaklığımızın 0,5 ile 0,8 derece düşürülmesi gerektiğini söylüyor. Belçika'daki Liege Üniversitesi'nin Uyku Birimi'nden Puertas, "Bunu sağlamak için de el ve ayak damarlarımızın genişlemesi gerekiyor. Böylece cildimize daha çok kan gidiyor ve vücut sıcaklığı da azalıyor" diyor. ABD Ulusal Uyku Vakfı'nın (NSF) internet sitesinde, bu damarlar genişleyince ısının vücutta daha iyi dağıldığı ve kişiyi uykuya hazırladığı belirtiliyor.

çorapla uyumak

UYKU KALİTESİNİ ARTTIRDIĞI GÖZLEMLENDİ

Öte yandan NSF'ye göre, bazı araştırmalar el ve ayak damarlarının genişlemesinin uykuya dalma süresini kısalttığını ortaya koydu.NSF ayakları ısıtmanın burdaki kan damarlarını genişleterek beyne " yatma vakti" mesajını da verebiliyor. Bu yüzden uykuya dalmakta zorlananlar için çorap güvenilir bir yardımcı olabilir.Hollanda ve Güney Kore'de uyku sorunu yaşayan deneklerle yapılan iki ayrı araştırmanın bulguları da bu yönde.Fizyolojik Antropoloji dergisinde yayımlanan güncel bir araştırmaya katılan genç erkeklerde, çorapla uyumanın 'uyku kalitesine olumlu etkisi' olduğu gözlemlendi. Seul Ulusal Üniversitesi'nden bir ekip, yaptıkları deneylerde ayakları sıcak tutmanın uyku süresini uzatırken gece uyanma sıklığını da azalttığı sonucuna vardı.2006'da Amsterdam'daki Vrije Üniversitesi'nden araştırmacılar da, yetişkinlerin sıcak çoraplarla rüya görmeye daha hızlı başladığına dikkat çekti. Ancak bu araştırmalardaki katılımcılar hep uykusuzluk hastalığı (insomnia) olanlardı. Çoraplar herkesin uyku kalitesine katkı sağlamayabilir.

'KADINLAR SOĞUĞA KARŞI DAHA HASSAS'

Puertos, çorapla ya da çorapsız uyumanın uykuya etkisinin, kişinin vücut ısısını nasıl ayarladığı ve soğuğa karşı ne kadar hassas olduğuna bağlı olduğuna dikkat çekti. Puertos ayrıca, "Bu konuda yayımlanmış bir çalışma yok ama kadınlarda soğuk hassasiyetinin çok daha fazla olduğunu biliyoruz" diye konuştu. Öte yandan, Sleep Advisor isimli internet sitesine göre çorapla yatma fikri birçok insana göre doğal değil. Çünkü dolaşımı kesintiye uğratarak ayakların nefes almasını engelliyor. Bu kişiler genellikle ayaklarını çarşafın altından sarkıtarak serinletmeyi tercih ediyor.Özetlemek gerekirse nasıl bir iş yerinde herkese göre ideal bir sıcaklık yoksa, bu durum uyku içinde geçerli.Rahat hissettiğiniz sıcaklıkta uyumanız bu noktada önem taşıyor.