Gece uykuda dişlerimizi neden sıkarız depresyonda olabilirsiniz!

Gece uykuda dişlerimizi neden sıkarız? Bazı insanlar gece uyurken dişlerini sıkar. Peki bunun nedeni nedir? Tedavisi var mıdır? Gelin hep birlikte öğrenelim!

Gece uykuda dişlerimizi neden sıkarız depresyonda olabilirsiniz!

Gece uykuda dişlerimizi neden sıkarız?  Stres, depresyon ve yoğun aktiviteler insanlarda diş sıkma davranışını ortaya çıkarmaktadır. Özellikle de stres, diş sıkma ve gıcırdatmayı tetikleyen bir durumdur.Peki bu rahatsızlık tedavi edilebilir mi?  Diş sıkma davranışına dair tüm merak edilenleri içeriğimizden okuyabilirsiniz.

UYKUDA FARKINDA OLMADAN DİŞLERİNİ GICIRDATIYOR 

Stres ve depresyon genellikle ilk olarak çiğneme kaslarını hedef alıyor. Kişi uyku sırasında farkında olmadan dişlerini gıcırdatıyor, sıkıyor. Uyandığında ise bunun farkında olmuyor. Hatta çenesindeki ağrının sebebinin ne olduğunu da bilmiyor.

YETİŞKİNLERDE CİDDİYE ALINMASI GEREKEN BİR DURUMDUR 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer, “İnsanlar, hastalığın oldukça rahatsızlık veren semptomları ortaya çıkınca sorunu önemsemeye başlıyor. Dişlerde aşırı hassasiyet, kırılma ya da sallanma, dişlerde aşınma ve çene fonksiyonlarında önemli düzeyde bozukluklar ortaya çıkınca kişiler hekime başvuruyor. Diş sıkma, yetişkin insanlarda görülürse ciddiye alınması ve tedavisi için hekime başvurulması gerekiyor. Ancak çocuklarda görülen diş sıkma ve gıcırdatma davranışı bir hastalık olmayıp normal ve geçici bir davranış olarak değerlendiriliyor" dedi.

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Diş sıkma ya da gıcırdatma hastalığının tedavisi, daha çok diş sıkma davranışı ile ortaya çıkan zararları önlemeyi amaçlayan apareylerle sağlanıyor. Çene ve dişler üzerindeki baskıyı azaltan bu araçlar, diş sıkma davranışı sırasında çene ve dişlerde meydana gelebilecek zararları önlüyor. Diş sıkma davranışının kontrol altına alınması ise tedavinin başka bir boyutunu oluşturuyor. Hastanın stres ve depresyon sorunlarına yönelik tedavi, hastanın bilinçlendirilmesi ve gerekli durumlarda ilaç takviyesi ile diş sıkma hastalığı kontrol altına alınabiliyor.

KAYNAK: POSTA

Yorumlar