Ekşi mayalı ekmek tarifi sıcacık çıtır çıtır bir lezzet!

Ekşi mayalı ekmek nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir? Bir dilimi ile doyabileceğiniz mis kokulu bir ekmek tarifine kahvaltınızda yer vermeye ne dersiniz?

Ekşi mayalı ekmek tarifi sıcacık çıtır çıtır bir lezzet!

Kahvaltı sofralarınızda kendi yaptığınız ekmeğe yer vermeye ne dersiniz? Sadece 4 malzemeyle hazırlayacağınız bu tarif sayesinde en lezzetli ekmeği yapmanız mümkün olabilecek. Burada önemli olan tek noktaysa maya. Endüstriyel mayaları kullanmadan güvendiğiniz ekşi bir mayayı alıp evde besleyerek çoğalttığınız taktirde enfes bir lezzete hazır olabilirsiniz. Sıcacık bir çayın yanında sofralarınıza eşlik edecek bu lezzete sevdikleriniz bayılacak. Ekşili mayalı ekmek nasıl yapılır? Malzemeleri neler? İşte malzeme listesi ve hazırlanışı ile ekşili mayalı ekmek tarifi! 

MALZEMELER: 

400 gram ekmeklik un, 300 ml.su, 90 gram ekşi maya, 2 çay kaşığı tuz

PÜF NOKTASI:

Ekşi mayanızı, ekmeği yapmadan en az 1 gün önce beslemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde mayanız aktif hale gelmeyecektir. Mayanızı suya koyduğunuzda dibe çöküyorsa kullanıma hazır değildir. Yüzüyorsa kullanıma hazırdır. Ekmeğinizi yapmaya başlamadan önce bir parça ekşi mayayı suya koyarak kontrol edebilirsiniz.

HAZIRLANIŞI: 

Derin bir kaba suyu aktarın. İçerisine bir gün önceden beslemeye başladığınız ekşi mayayı ekleyin. Maya ve suyunuzu iyice karıştırın. Unu, tuzu iki kez elekten geçirin ve ortasını açarak ekşi mayalı karışımı ekleyin. Yavaş yavaş yoğurmaya başlayın. Ele yapışan, cıvık bir hamur elde edeceksiniz. Hamuru elde ettikten sonra üzerini kapatın ve yarım saat bekletin. Yarım saatin sonunda ilk katlama işleminizi yapın. İlk katlamanın ardından yarım saat daha bekletin. Yarım saat aralıklarla toplam 5 kez katlama işlemi gerçekleştirin. Katlama işlemlerinin ardından bir tencerenin içine bolca un serpin ve bir bez yerleştirin. Onu da bolca unlayarak hamuru içerisine yerleştirin ve kapağını kapatın. Fırına içi sıcak su dolu bir kap yerleştirin ve hamurunuzu bu şekilde bir saat daha dinlendirin. Tercihen demir döküm bir pişirme kabının içine pişirme kağıdı serin. Mayalandırmaya bıraktığınız hamuru yerleştirin, şekil vererek kapağını kapatın. Fırınınızı 200 derece ısıtmaya başlayın. Fırınınızın içinde su dolu bir kap durmaya devam etsin. Fırınınızın ısındığında ekmeğinizi fırına verin. 40 dakika kapağı kapalı, 20 dakika kapağı açık bir biçimde pişirin. Piştiğinde afiyetle tüketebilirsiniz.

 

Yorumlar