İnflamatuvar bel ağrısı nedir neden olur tedavisi var mı?

Vücudunuzu çok zorladığınız zaman vücudunuz size karşı tepki vermeye başlar bunlardan bir taneside dayanılmaz bel ağrıları! Ancak dinlendiğiniz halde geçmiyorsa

İnflamatuvar bel ağrısı nedir neden olur tedavisi var mı?

Günümüzde sıklıkla karşılaşılan ve hastaların şikayetçi oldukları dayanılmaz bel ağrılarıdır. Ancak bel ağrısı çeşiti olan ''İnflamatuvar bel ağrısı'' ile normal bel ağrsı birbirine karıştırılmaktadır. Bu noktada Uzun süreli dönemlerde bel ağrınız dinlenmenize rağmen geçmiyorsa dikkat! Uzun süreli geçmek bilmeyen bel ağrılarınızın nedeni inflamatuvar bel ağrısı olabilir. 

İNFLAMATUVAR BEL AĞRISI NEDİR?

inflamatuvar bel ağrısı sıklıkla mekanik bel ağrısıyla karıştırılıyor. İnflamatuvar bel ağrısını mekanik bel ağrısından ayıran önemli farklılıklar bulunmaktadır.İnflamatuvar bel ağrısı ağırlıklı olarak 40 yaşın altındaki kişilerde görülmekte, ağrılar üç aydan uzun sürmekte ve istirahatla geçmemektedir. Bel ağrısının özellikle gecenin ikinci yarısından itibaren hastaları uyandırması ve hastaların sabahları 30 dakikadan uzun süren tutukluk yaşamaları da inflamatuvar bel ağrısı belirtileri arasında yer almaktadır. İnflamatuvar bel ağrısının etkileri zamanla daha da kötüleşebileceğinden uzmanlar erken tanının önemine dikkat çekiyor. Hastaların hayatını duygusal, fiziksel ve sosyal açılardan olumsuz etkileyen inflamatuvar bel ağrısı uzun dönemli veya kalıcı olabiliyor.

bel ağrısı

 İNFLAMATUVAR BEL AĞRISI NASIL GEÇER?

İnflamatuvar bel ağrısı, mekanik bel ağrısının tersine istirahatle artar, egzersiz ve fiziksel aktivite ile azalır. Mekanik bel ağrısı genellikle “zonklama” veya “acıma” olarak tanımlanmaktadır. Mekanik bel ağrıları hareketle kötüleşirken, istirahat ettikçe düzelmekte ve genellikle zorlanma veya yaralanmalardan kaynaklanmaktadır. Uzmanlar mekanik ve inflamatuvar bel ağrısı ayrımının mümkün olan en kısa sürede yapılarak doğru tanının konulmasının önemli olduğunu ve hastaların bir romatoloji uzmanına başvurmaları gerekmektedir.

Yorumlar