Kulak zarı tedavisi nasıl olur kesi ve dikiş olmadan ameliyat mümkün!

Kulak zarı insanın işitme sisteminin en önemli kısımlarından biri olmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı hasar alan kulak zarı dikiş atılmadan tedavisi mümkün!

Kulak zarı tedavisi  nasıl olur kesi ve dikiş olmadan ameliyat mümkün!

Kulak zarı işitme duyumuzun en önemli kısımlarından biridir. Kişinin travmaya bağlı olarak çeşitli nedenlere dayanan kulak zarı yırtılması veya hasar alması sonucunda kesi ve dikiş olmadan tedavi edilmesi mümkün olmaktadır! Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.İbrahim Akın son zamanlarda kapalı sistemle yapılmaya başlanan kulak zarı tamiri hakkındaki sorularımızı  elmaelma.com okurları için cevapladı.

Kulak zarı insanda işitme sisteminin en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır. Travma, geçirilen kulak hastalıkları, yabancı cisimle kulak karıştırma, yükses sese maruz kalma gibi nedenlere bağlı olarak kulak zarında delik oluşabilmektedir. Buna bağlı olarak da hastalarda işitme kaybı, kulağa sıvı kaçmasına bağlı tekrarlayan kulak enfeksiyonları oluşabilmekte ve bu durum hasta için hayat kalitesini bozan ciddi sıkıntılara sebep olmaktadır. 

KULAK ZARI TAMİRİNDE 2 YÖNTEM VAR!

Kulak zarındaki deliğin tamiri genel olarak 2 yöntemle yapılmaktadır. Birincisi klasik yöntem olarak da adlandırdığımız kulak kepçesinin arkasından yapılan bir kesi ile gerçekleştirilen operasyondur. İkinci yöntem ise hiçbir kesi yapılmaksızın kulak deliğinden endoskop yani kamera ile girilip gerçekleştirilen onarım işlemidir.

KESİ VE DİKİŞ OLMADAN KULAK ZARI ONARIMI MÜMKÜN!

Öncelikle en önemli fark kesi işleminin yapılmamış olmasıdır. Buna bağlı olarak dikiş alınması sorunuda ortadan kalkmaktadır. Bu yöntemle operasyon süresi ve hastanın anestezi aldığı süre çok ciddi azalmakta, ağrı sorunu kesi olmadığı için çok çok az olmaktadır. Kapalı sistemle yapılan operasyonun bir diğer önemli avantajıda hastanede kalış süresinin ve işe dönüş süresinin ciddi oranda azalmasıdır. Genelde  hastalarımı aynı gün içinde taburcu etmekteyim 2 ila 3 gün içerisinde de hastalar günlük hayatlarına dönebilmektedir.

VÜCUDUN BAŞKA BİR BÖLGESİNDE PARÇA ALINMASI GEREKİR Mİ? 

Teorik olarak böyle bir parçanın vucudun başka bölgesinden alınması zorunludur. Birçok bölgeden alınsa da genelde tragal kartilaj dediğimiz kulak deliğinin hemen önündeki çıkıntı tarzındaki bölgeden alınmaktadır. Bu parçanın alınması şekilsel veya estetik alamda bir probleme sebep olmamaktadır.

OPERASYON SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Operasyon sonrası hastalarımızdan ıkınma, öksürme, hapşırma, ilk 14 gün içerisinde uçak yolculuğu gibi kulak içindeki basıncı arttıracak durumlardan kaçınmasını istiyoruz. Diyet anlamında bu operasyona özgü bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kapalı yöntemle yapılan operasyonda duş kısıtlaması da bulunmamaktadır. Genelde hastalarımızı 5,10 ve 20. günlerde kontrole çağırmakta daha sonrada uzun dönemde de 1 defa görmek istemekteyiz.

Yorumlar