Çiğ sarımsağın faydaları kanser olma ihtimalini azaltıyor!

Çiğ sarımsağın faydaları neler? Doğada bulunan en etkili antibiyotik olan sarımsağın bilinmeyen faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız!

Çiğ sarımsağın faydaları kanser olma ihtimalini azaltıyor!

Doğanın bize verdiği mucizelerden biri olan sarımsağın insan sağlığına olan faydalarını duymuş muydunuz? Doğal bir antibiyotik görevi gören bu besin bağışıklık sistemini güçlendirmekten tutun da mide rahatsızlıklarını önlemesine kadar pek çok konuda insana yarar sağlamaktadır. Dünyada her insanın günlük tüketmesi gerek besin listesinin ilk sırasında alan sarımsağın faydalarını duyan şaşırıp kalıyor. Genellikle kokusundan dolayı pek fazla tüketilmek istenmeyen sarımsağın bilinmeyen faydalarını öğrendiğinizde yemeden duramayacaksınız. Peki sarımsağın faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir? Sarımsağı çiğ yutmak ne işe yarar? Gelin bu merak edilen soruların yanıtlarına hep beraber bakalım.

ALTERNATİF TIP ALANINDA KULLANILIYOR

Yıllar önce keşfedilmiş en önemli besinlerden biri de hiç kuşkusuz sarımsaktır. Sarımsak eski çağlardan itibaren alternatif tıp alanında kullanılan bir besindir. Ülkemizde Kastamonu'da yetiştirilen sarımsağın insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. 

HASTALIKLAR KARŞI KALKAN GÖREVİ GÖRMEKTEDİR 

Sarımsağı kokusundan dolayı çok fazla kimse tüketmiyor. Ama içeriğinde  selenyum, germanyum, kükürt, aminosit gibi minerallerin yanı sıra A, B1 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Sarımsak aynı zamanda antioksidon özelliği bulunan bir besindir. Bu özelliği sayesinde pek çok hastalığa karşı kalkan görevi görmekte ve kansere karşı vücudu korumaktadır. 

ÇİĞ BİR ŞEKİLDE YUTABİLİRSİNİZ 

Sarımsağı ağır kokusundan dolayı tüketmeyenler sarımsağı bütün halinde çiğ bir şekilde yutabilirler. Bölünmeden çiğ bir şekilde yutulduğunda koku yapmaz. Ancak sarımsak içeriğinde asit barındırdığı için tüketmeden bir dahiliye doktorunda görünmekte fayda var.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR 

Sarımsağın insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmiyor.Özellikle solunum yollarında sıklıkla yaşanan hastalıkları önlemenin en etkili yollarından biri de sarımsaktır. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirmekte, stres,yorgunluk,grip ve üst solunum yolu hastalıklarını önlemektedir. 

KOLESTROL SEVİYESİNİ DENGELİYOR 

Sarımsak aynı zamanda kan hücrelerini de dengelemektedir. Bunun yanı sıra kolestrol seviyesini dengeleyen sarımsak özellikle çiğ halde tüketildiği zaman faydasını kısa süre içerisinde göstermektedir. 

MİDE RAHATSIZLIKLARININ YAŞANMA RİSKİNİ AZALTIR 

Sarımsağı çiğ bir şekilde tüketmek enfeksiyonlu hücrelere karşı da mücadele etmeye yardımcı olmaktadır. Özellikle  sindirimdeki serbest radikalli hücrelerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra mide rahatsızlıkların yaşanma riskini de azaltır. 

 

 

 

 

Yorumlar