Hayıt tohumu faydaları düşük yapma riskini azaltıyor!

Hayıt tohumu nedir? Faydaları neler? Nasıl kullanır? Kadınlarda hormonları düzenleyen bu mucize bitkinin faydalarına inanmayacaksınız!

Hayıt tohumu faydaları düşük yapma riskini azaltıyor!

Kimimizin adını sıklıkla duyduğu kimimizin ise adını hiç duymadığı hayıt otunun faydalarından birçok alanda bahsetmek mümkün. Mineçiçeği ailesinden olan hayıt tohumu kadınların karşılaştığı hormonsal sorunlardan tutun da midedeki şişkinliğe kadar bir çok konuda sağlığa faydası bulunmaktadır. Elmaelma.com olarak hayıt tohumunun faydalarını sizler için hazırladık. Hayıt tohumu nedir? Faydaları neler? Nasıl kullanılır? İşte hayıt tohumu hakkında tüm bilinmeyenler! 

GÜZEL KOKUSU NEDENİYLE PARFÜM SEKTÖRÜNDE TERCİH EDİLİYOR 

Ülkemizde Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen, mor renkli çiçek açan ve yaprakalrını kış mevsiminde döken hayıt tohumu oldukça güzel bir kokuya sahiptir. Güzel kokusu nedeniyle özellikle parfüm sektöründe tercih edilen hayıt tohumu kişisel bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır. 

BİRÇOK HASTALIĞA ŞİFA OLUYOR 

Bu bitkinin polenlerinden arılar bal yapıyor ve bunun birçok hastalığa iyi geldiği hatta ve hatta kanserli hücrelerle bile savaştığı biliniyor. 

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRIYOR 

Hayıt doğumu yeni doğum yapan kadınlarda anne sütünü arttırmaktadır. Aynı zamanda kadınların sık sık yaşadığı hormonal bozukluklara da iyi gelmektedir. Özellikle depresyon ve stres gibi rahatsızlıkların yaşanma olasılığını azaltmaktaıdr. 

PANZEHİR OLARAK KULLANILIYOR 

Hayıt tohumunun bilinmeyen bir özelliği de zehirli hayvanların sokmalarına karşı panzehir olarak kullanılmasıdır. 

DÜŞÜK YAPMA RİSKİNİ AZALTIYOR 

Rahim duvarlarını güçlendiren bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde düşük yapma riski olan kadınlar için birebirdir. Çünkü düşük riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda kadınlardaki hamile kalma hormonunu artırarak gebelik oranını yükseltir.

HAYIT TOHUMU NASIL TÜKETİLMELİ?

Hayıt tohumu toz haline getirilerek kaynatılır. 10 dakika demlendikten sonra süzülüp tüketilebilir. Kısırlık tedavisi gören kadınların hayıt çayını düzenli tüketmesi önerilir.

Yorumlar