Ihlamur yaprağının faydaları neler cansız saçları kuvvetlendiriyor!

Hasta olunca aklımıza düşen ıhlamur yaprağı sadece gribal hastalıklara değil vücutta birden çok faydaları bulunuyor. İşte faydaları ve tüm detaylar!

Gribal enfeksiyon gibi çoğunlukla mevsim değişikliğinde veya soğuk algınlığında karşımıza çıkan hastalıklarda sıklıkla tükettiğimiz ıhlamur yaprağının nadir bilinen faydalarını bir araya getirdik. Ihlamur yaprağı neye iyi gelir? Ihlamur yaprağı faydaları neler? İşte merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde yer vererek Diyetisyen Cansu Temel önemli noktalara değindi!

Ihlamur yaprağı ya da tomurcuğu demlenirken içerisine limon, karanfil veya çubuk tarçın ekleyebilirsiniz. Bu sayede kan şekeriniz  daha dengeli olacaktır ve tokluk hissi de daha uzun sürecektir. Eğer yeşilçay, beyaz çay gibi diğer bitki çayları tansiyon düşüklüğü şikayeti yapıyorsa mutlaka ıhlamur çayını tercih etmelisiniz.

Ihlamur çayının hem ödem atıcı etkisinden yaralanmak için kaynattığınız suyun içerisine ıhlamurla birlikte kiraz sapı, mısır püskülü gibi diğer  bitkilerden de ilave edebilirsiniz. Bu sayede hem bağışıklık sisteminiz güçlenecektir hem de ödem atımına yardımcı olacaktır. Ayrıca antioksidan kaynağı almış olacaksınız.

IHLAMUR YAPRAĞININ FAYDALARI NELER?

Günümüzde bir çok kişinin şikayetçi olduğu durumlardan olan tempolu hayatın vazgeçilmezi olan stres ve siniri yatıştırıcığı özelliği bulunmaktadır. Sağlık sorunlarından biri olan bağırsak kurdunu düşürmeye yardımcı olarak bağırsak sancılarını yatışrır.

Uykusunu düzene sokmak isteyenler için düzenleyici özelliğide bulunuyor. Zaman zaman ortaya çıkan sert ve kuru öksürüğün önünü keserek boğazı yumuşatmaya yardımcı oluyor. Gribal enfeksiyonun ortaya çıkardığı hastalık sürecini destekleyerek kişinin kısa sürede kendini toparlamasına yardımcı oluyor.

Cansız saçları olanlar için saçları ıhlamur yaprağının kaynatılan su ile yıkadıktan sonra saçların kısa sürede canlanmasına yardımcı olarak kuvvetlenmesini sağlıyor.

Yorumlar