Kekik çayının faydaları nelerdir akciğerler için deva oluyor!

Kekik çayının faydaları nelerdir? Faydalarını saymakla bitiremediğimiz kekik çayı akciğerleri temizliyor, balgam söktürüyor! İşte tarifi!

Kekik çayının faydaları nelerdir akciğerler için deva oluyor!
-A A+

Kekiğin sadece mutfaklarda kullanılan bir bitki olmadığını ve birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını biliyor muydunuz? Kekikten yaptığınız çay birçok hastalığınıza iyi gelecek! Peki kekik çayının faydaları nelerdir? İşte faydalarını saymakla bitiremediğimiz kekik çayının iyi geldiği hastalıklar ve kekik çayı tarifi! 

BİRÇOK FAYDASI BULUNUYOR 

Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar. Antioksidan özelliği vardır. Kekik çayı içildiğinde bronşit, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir. İdrarda akışkanlığı arttırıcı özelliği vardır. İdrar söktürücüdür. Ağız kokusunu geçirici özelliği olması da kekik çayının faydaları arasındadır. Mideyi rahatlatır. Mide rahatsızlıklarına fayda sağlar.Sinir sistemine fayda sağlayarak rahatlatır.Burkulmalar, romatizma, kas ağrılarına iyi gelmesi de kekik çayının faydaları arasındadır. Kolesterolü düşürücü etkisi de vardır. Akciğerleri temizliyor, balgam söktürüyor.

DEPRESYONU ÖNLÜYOR 

2013 yılında yayınlanan bir araştırmada, ruh sağlığına iyi geldiği belirtilmiştir. Vücutta bulunan dopamin ve serotonin seviyelerini arttırır. Bu iki hormon depresyonu önleyici hormonlardır. Kekik çayı tüketilerek depresyon önlenebilir.İçeriğindeki bileşenler sayesinde kansere ve tümörlere karşı da savaşmaya yardım eder. Özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

kekik çayı

BOĞAZ AĞRISI VE ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİYOR

Kış aylarında birçok kişide soğuk algınlığı, grip, nezle ve öksürük gibi kış hastalıkları görülür. Öksürük ve boğaz ağrısı bir arada olan ve kış aylarında sık sık tekrarlayan rahatsızlıklardır. Havaların soğumasıyla grip, nezle ve soğuk algınlığına yakalanma oranı artar. Bu tip kış hastalıklarına özellikle boğaz ağrısı ve öksürüğe fayda sağlaması kekik çayının faydaları arasındadır. Soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının yanı sıra balgam söktürücü özelliği de vardır.

 HAZIMSIZLIĞI GİDERİYOR

Sindirim sistemini rahatlaması da kekik çayının faydalarından biridir. Hazımsızlığa iyi gelir. Şişkinliği önler. Bağırsak gazlarına ve bağırsaklardaki solucanlara karşı da fayda sağlar. Aynı zamanda bağırsaklarda oluşan kramplara ve ağrılara da yararlı bir çaydır.

ADET DÜZENSİZLİĞİNE İYİ GELİYOR

Kadınlar adet düzensizliği sebebiyle birçok bitki çayı kullanarak adet dönemlerini düzene sokmak ister. Kekik çayı kadınların adet döngüsünü yani menstrüasyon döngüsünü düzenler. Adet dönemindeki kramplara ve ağrılara da iyi gelir. Günde 2 bardak kekik çayı tüketerek adet dönemini düzenlemek mümkündür.

HAZIRLANIŞI:

Öncelikle 2 bardak su kaynatın. Kaynadıktan sonra suyu ocaktan alın. Suyun içine 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik ekleyin. 15 dakika kekik çayının demlenmesi için bekledikten sonra çayı süzerek içebilirsiniz. Afiyet olsun.