Kadın neden affeder?

Hiçbir kadın aldatılmayı kaldıramıyor, ancak sonradan bir şekilde affediyor. Kadınlar erkeklere göre daha affedici peki neden olduğunu biliyor musunuz?

Kadın neden affeder?

Hiçbir kadın aldatılmayı kaldıramıyor, ancak sonradan affediyor.

Peki kadın neden affeder?

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Bilimdalı Başkanı Prof. Sedat Özkan, kadının affetmesinin en önemli nedenlerini şöyle sıralıyor:

1. ''Bütün erkekler aynıdır, aldatırlar'' düşüncesine sahip oluyor.

2. Çocuklarının geleceklerini düşünüyor ve ekonomik bağımsızlığı olmayışını engel kabul ediyor.

3. Kadın kocasıyla kendini çok fazla özdeşleştiriyor, ondan bağımsız bir kişiliğe sahip olamayacağını düşünüyor.

4. Sosyal satüsünü kaybetmek istemiyor.

5. Aile ve çevre baskısından çekiniyor.

6. Rezil olmaktan korkuyor.

Aldatılan kadın ne yapmalı?

Prof. Özkan, kadınların bu kadar şefkatli olmasının, erkeğin aldatmasını teşvik edici olabileceğine de dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Erkekler kişilik bozukluklarından ötürü buna yöneliyor ancak Türk kadınlarında da hata var. Baştan yanlış tutum sergilemeleri de erkekleri aldatmaya yönlendiriyor. Türk kadınları aldatıldıkları taktirde ilişkiyi sürdürmeyeceklerini erkeğe yansıtmıyor. Erkek karısını aldattığında ne kadar çok severse sevsin ilişkisini sürdürmeyeceğini bilse, bunu yapamaz.”

Kadınların aldatmayı öğrendikleri anda yanlış bir tutum içine girdiklerini ileri süren Özkan, kadının ilk tepkisini ise şöyle anlatıyor: “Kadınlar hatalarını pek görmez, sadece karşısındakini ya da diğer kadını suçlar. Aslında evliliklerinde yolunda gitmeyen bir şey olabilir ve kendisinin de bunda payı bulunabilir. Kadın ya hırçınlaşır ya da aciz rolü takınır. Bunun yerine, karar vermeli; ya ‘Bitireceğim. Bunu kaldıramam’ ya da ‘İlişkimin devamını istiyorum, hataları düzeltelim’ demeli. Her ikisinde de sakin davranmalı. Konuşarak birlikte çözüm arayışına gitmeli.”

Yorumlar