Tetik parmak hastalığı belirtileri neler sertlik oluşuyorsa...

Tetik parmak hastalığı nedir? Tetik parmak hastalığı belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir? İşte merak edilen soruların cevabı elmaelma.com'da.

Tetik parmak hastalığı belirtileri neler sertlik oluşuyorsa...

Tetik parmak hastalığının ne olduğunu duymuş muydunuz? Parmakların bellirli zaman aralıklarında kasılması ile ortaya çıkan, ya da aniden litlenmesi ile ortaya çıkan tetik parmak hastalığı kişinin gündelik yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur. Peki nedir bu tetik parmak hastalığı? Belirtileri nelerdir? Dahası bir tedavisi var mıdır? İşte tüm merk edilen soruların yanıtlarını sizler için araştırdıl. 

Sürekli tekrarlanan el işlerinde ortaya çıkıyor 

Parmakların veya başparmağın bükülme sırasında kasılması ya da kilitlenmesi sonucunda parmaklarda acıya neden olan duruma tetik parmak hastalığı denmektedir. Hastanın parmağında ani kitlenme görülür ve kitlenen parmağı düzleştirmek oldukça zordur. Genellikle sürekli tekrarlanan el işlerinde ortaya çıkar. Aynı hareketi yapmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. 

TETİK PARMAK HASTALIĞININ BİRÇOK NEDENİ VARDIR 

Çoğu zaman, tekrarlanan bir hareket ya da parmağınızın ya da başparmağınızın zorlayıcı kullanımından kaynaklanır. Tetik parmak hastlığına yakalanma riskini arttıran bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar; Yaş: Genellikle 40 ve 60 yaşları arasında ortaya çıkar.Cinsiyet: Kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.Sağlık koşulları: Diyabet, gut ve romatoid artrit tetik parmağına neden olabilir. İş: Çiftçiler, sanayi çalışanları, müzisyenler gibi parmak ve başparmak hareketlerini tekrarlayan kimseler arasında yaygındır.

TETİK PARMAK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Tetik parmağının işaret ve semptomları hafif ila şiddetli ilerleyebilir ve şunları içerebilir: Özellikle sabahları parmak sertliği. Parmağınızı hareket ettirirken bir atma sesi ile birlikte “tık sesi” Etkilenen parmağın tabanında avuç içi hassasiyet veya bir yumru (nodül)Aniden düz bir şekilde ortaya çıkan bükülmüş bir pozisyonda yakalama veya kilitleme gibi belirtilrri bulunmaktadır. 

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Tetik parmak hastalığının tedavisinin amacı şişliği indirmek ya da yalakanma hareketi sağlamaktır. Bunun için atel kullanılır ya da bazen ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu rahatsızlığı olan kişilerin parmaklarını zorlayıcı harekette bulunamamsı gerekir. Parmak egzerisiz yaparakta bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Ameliyatsız tetik parmağı tedavisinin yanı sıra ameliyatlı olanıda bulunmaktadır.  Tetik parmak ameliyatında genellikle genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Tedavinin amacı parmağın tabanındaki kılıfı açarak tendonun eskisi gibi rahat hareket edebilmesini sağlamaktır. Avuç içinde yaklaşık 1 cm'lik kesi açıldıktan sonra içerideki tendon hareketlerini kısıtlayan kılıf kesilerek rahatlatılır. 

 

Yorumlar